X

درمان جای زخم و جوش و اسکار با لیزر اربیوم

لیزر اربیوم چیست و چه کاربردی دارد؟

لیزر اربیوم یکی از روش های جوانسازی پوست و درخشندگی و زیبایی است که انواع لکه های پوستی اعم از جای زخم و اسکار و جوش و ... را با دستگاه و تجهیزات مخصوص کاملا از بین میبرد.

لیزر درخشان
لیزر درخشان

           در حال حاضر انجام این نوع لیزر جوانسازی در کلینیک لیزر درخشان ممکن نیست، لطفا تماس نگیرید. ممنون            

اگر روی پوست صورت و یا بدن خود هر نوع لکه ای مانند چین و چروک، خطوط، جای جوش، زخم و اسکار و هر لکه دیگری دارید، با کمی پرس و جو و مشورت و جست و جو در اینترنت میتوانید با روش های مختلفی آشنا شوید.

لیزر اربیوم یکی محبوب ترین و موثر ترین روش ها و خدماتی است که در کلینیک های زیبایی انجام میشود و میتواند هر نوع لکه ای را از بین ببرد.

در این مطلب از کلینیک لیزر درخشان با این نوع لیزر کاملا آشنا خواهید شد.

 

لیزر اربیوم چیست؟

لیزر اربیوم یکی از روش های جوانسازی پوست میباشد که برای رفع مشکلات پوستی بسیار موثر و قدرتمند میباشد و هدف آن برداشت لایه بیرونی پوست با استفاده از انرژی و نور است.

این نوع لیزر با تولید انرژی حرارتی در پوست، عمل بازسازی و لایه برداری پوست را انجام میدهد و به خاطر نتایج مثبتی که دارد، برتری هایی نسبت به سایر روش های لایه برداری دارد.

در این لیزر از اشعه ای استفاده میشود که پالس های کمی از نور را با انرژی بالا ارسال میکند که این انرژی توسط آب و مواد موجود در پوست جذب میشود و لایه نازکی از پوست را از بین میبرد و بعد از گذشت مدتی لایه ای جدید جایگزین آن میشود.

اگر به خاطر بالا رفتن سن شاهد چین و چروک و خطوطی روی صورتتان هستید یا به خاطر دلایل دیگر شاهد جای جوش و زخم و اسکار و ... روی پوستتان هستید، اربیوم بهترین گزینه میباشد.

 

جوانسازی و درمان لکه های پوستی با لیزر اربیوم

لیزر اربیوم

ليزر اربيوم هم مانند ليزر فوتونا روشی قدرتمند و موثر در زمینه ترمیم پوست و از بین بردن لکه ها و مشکلات پوستی است که در دسته لیزرهای تخریبی قرار دارد و وظیفه بهبود پوست آسیب دیده را دارد.

این روش نسبت به سایر روش ها نتایج مثبت بیبشتری داشته و دوره نقاهت و درمان آن هم کمتر از 1 هفته است و سالیان زیادی هم دوام و ماندگاری دارد.

این لیزر علاوه بر جوانسازی پوست، به عنوان راه های درمانی مانند از بین بردن خال و زگیل و درمان ضایعات پوستی هم استفاده میشود.

دستگاه لیزر اربیوم از دسته لیزر های حالت جامد است که با طول موج 2.940 نانومتر در مدهای سویچ شده و پالسی کار می کند و با بخار کردن لایه سطحی پوست موجب برداشتن آن می شود.

لیزر جوانسازی اربیوم با انتشار یک طول موج نور با انرژی بالا کار می کند که اگر روی یک شرایط خاص پوست متمرکز گردد، گرما ایجاد می کند و سلول های بیمار را از بین می برد و در نهایت باعث بهبود کیفیت پوست می شود.

 

مزایا انجام لیزر اربیوم

 • جوانسازی پوست با لیزر اربیوم یک روش دقیق، قابل اعتماد و کنترل شده است.
 • تقریباً در همه مواقع، برای انجام لیزر اربیوم نیاز به بیهوشی نمی‌باشد و بی حسی موضعی کفایت می‌کند.
 • تأثیر محسوس و قابل مشاهده
 • سرعت عمل بالا در اثرگذاری
 • امکان بهبود وضعیت پوست و جراحی بدون نیاز به تماس با پوست
 • تورم کم، پس از عمل
 • عوارض جانبی پس از لیزر اربیوم نیز بسیار کم و محدود می‌باشد؛ به همین دلیل شما پس از آن دوران نقاهت کوتاهی را تجربه خواهید کرد.
 • این روش درمانی و جوانسازی، ظرف مدت کوتاهی قابل انجام است.
 • ماندگاری نتایج این لیزر نیز طولانی مدت است.
 • حداقل میزان درد ممکن
 • عدم نیاز به استفاده از بی حسی (در بیشتر موارد)
 • نداشتن عوارض نامطلوب پس از عمل
 • حداقل میزان درد و تورم

 

کاربردهای لیزر جوانسازی اربیوم

درمان لکه های پوستی با لیزر اربیوم

کاهش چین و چروک

لیزر اربیوم برای چین و چروک یک راه مناسب است که با تحریک تولید کلاژن جدید پوست را ترمیم میکند و هرچه تعداد دفعات عبور لیزر از پوست بیشتر باشدترمیم پوست هم عمیق تر است و نتایج به دست آمده بهتر میشود اما دوره نقاهت هم طولانی تر میشود.

درمان جای جوش و جای زخم

درمان جای جوش و زخم با لیزر اربیوم هم تضمینی است و با این خدمات میتوانید پوستی جوانتر و صاف و دارای بافت بهتر داشته باشید.

درمان تجمع رنگدانه ها

از این خدمات برای از بین بردن و درمان تجمع غیر یکنواخت رنگدانه های پوست استفاده میشود که برای برخی افراد موثر است.

درمان ضایعه های پوستی

برای درمان ضایعات پوستی میتوانید از عمل های جراحی استفاده کنید اما اربیوم روشی مناسب تر است که میتواند انواع خال ها و زگیل ها را از بین ببرد.

درمان رینوفیما

رینوفیما یکی از عارضه هایی است که به بزرگ شدن غده های چربی روی بینی و بینی نوک پیازی می انجامد که با این روش میتوانید آن را از بین ببرید.

درمان اسکار

اسکار همان زخم یا جای زخم و تبخال میباشد که خوشبختانه با این لیزر متوانید آن ها را از بین ببرید.

درمان سرطان‌های پوست

 سرطان پوست توموری است که در آن تکثیر کنترل نشده هر کدام از سلول‌های پوست اتفاق می‌افتد و برخی از خفیف ترین آنها با این لیزر از بین میروند.

 

لیزر اربیوم چگونه انجام میشود؟

درمان لکه های پوستی با لیزر اربیوم یک روش سرپایی با استفاده زا یک بی حسی موضعی است که شما هوشیاری کامل دارید اما دردی حس نمیکنید.

بعد از آن محل مورد نظر مشخص میشود و کاملا تمیز و ضدعفونی میشود.

پس از آن پزشک به طور دقیق لایه‌های ضروری پوست را حذف می‌كند تا خطوط و چین و چروك سطحی تا عمق متوسط را از بین ببرد یا كاهش دهد.

وقتی لیزر شروع میشود، پالس های لیز به سمت پوست پرتاب میشوند و معمولا پرتاب هر پالس لیزر کمتر از یک میلی ثانیه طول می کشد.

در نهایت هم محل لیزر با پانسمان به خوبی تمیز شده و با پماد پوشیده می شود.

 

مراقبت های قبل و بعد از لیزر اربیوم

لیزر جوانسازی اربیوم

 1. دوره بهبودی پس از انجام عمل لیزر اربیوم بسته به گستردگی محل انجام لیزر متفاوت است و می تواند بین 1 تا 2 روز تا نزدیک به 20 روز باشد. در نتیجه با توجه به گستردگی کار این موضوع را برای دوره بهبودی خود در نظر بگیرید.
 2. قبل از درمان پزشک حتما شرایط عمومی، سابقه پزشکی و وضعیت پوست در ناحیه مورد نظر را بررسی می کند.
 3. اگر از این لیزر برای اطراف چشم استفاده شود، پزشک شرایط داخل چشم مانند سفیدی چشم، عدم تنبلی و افتادگی پلک را معاینه خواهد کرد.
 4. معمولا ناحیه لیزر شده حداقل برای چند روز صورتی رنگ، متورم و حساس است. در این دوره استفاده از کمپرس سرد و داروهای های ضدالتهابی غییراستروئیدی مثل آسپیرین و ایبوپروفن با مشورت و تجویز پزشک، می تواند کمک کننده باشد.
 5. در مواردی که لیزر اربیوم در حالت قوی خود و برای بخش بزرگی از پوست بکار رفته باشد؛ تاول های کوچک در سطح پوست، نمناک شدن پوست، ترشحات زرد رنگ از پوست و احساس سوزش تا چند روز طبیعی است. در این دوره بهتر است روزانه چندبار پوست را با آب سرد شستشو داده، در صورتی که محل زخم پاسمان است آن را مرتب عوض کنیم و از کندن پوسته های ایجاد شده روی پوست اجتناب کنیم.
 6. در طول هفته ی اول پانسمان باز یا بسته هر دو قابل اجرا است.
 7. در پانسمان باز هر روز باید به طور مکرر پوست صورت را با آب خنک شست و شو داد و با پماد تجویز شده توسط پزشک چرب نمود.
 8. پس از پایان این دروه و ریزش پوست مرده و مشخص شدن لایه جدید پوست، شما با پوستی بسیار نازک، حساس و البته زیبا و یکدست روبرو هستید. در این مرحله باید تا جای ممکن از تحریک پوست جلوگیری کنید. هیچگونه مواد تحریک کننده مثل عطرها و اسپری ها به آن نزنید و تا جای ممکن در معرض نور خورشید قرار نگیرید و در صورت قرار گرفتن، از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر از 30 استفاده کنید.
 9. اگر پوست اطراف دهان تحت درمان با لیزر اربیوم قرار گرفته باشد، ممکن است پزشک شما یک داروی ضد ویروسی به نام آسیکلوویر تجویز کند تا مانع ایجاد عفونت شود.
 10. در نهایت بهتر است در طول دوره بهبود پوست چند جلسه برای پیگیری وضعیت پوست نزد پزشک خود بروید.
 11. انجام مراقبت های زیر در استفاده از لیزر های لایه بردار بسیار کمک کننده است :
 12. استفاده از بی رنگ کننده های پوست نظیر هیدروکینون چند هفته قبل انجام لیزر پیشنهاد می شود تا میزان تحریک پذیری سلول های رنگدانه ای پوست را به حداقل برساند.
 13. مراقبت کامل از تابش اشعه آفتاب تا یک ماه پس از انجام لیزر اربیوم ، ضروری است. لذا بهتر است در کشور ما در فصول تابستان استفاده نشود و بهترین زمان برای انجام لیزر بین ماه های آبان ماه تا اسفند ماه می باشد.
 14. استفاده از داروهای ضد ویروس تب خال در بیمارانی که سابقه بروز تبخال دارند لذا چنانچه سابقه بروز تبخال در هر نواحی صورت را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 15. دوران بهبود عمل جوانسازی و ترمیم پوست با لیزر اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است.
 16. قرمزی، ورم و پوسته پوسته شدن پوست در این مدت دور از انتظار نیست.
 17. بنا به صلاحدید پزشک تا یک هفته بعد از لیزر نیاز به کرم های موضعی دارید.
 18. آبرسانی موثر و مفید پس از لیزر که معمولا 24 تا 48 ساعت پس از انجام لیزر بعد از باز کردن پانسمان اولیه صورت می گیرد و توسط شستشوی صورت بطور مکرر با سرم فیزیولوژی و یا کرم های مخصوص انجام می گیرد.
 19. بهتر است لیزر های لایه بردار را در فصولی که آفتاب کمتری وجود دارد، انجام داد .
 20. امتناع از کندن پوسته ایجاد شده بعد از لیزر سبب جلوگیری از ایجاد اسکار و تغییر رنگهای ناخواسته پوست می شود . لذا به هیچ عنوان دلمه ها یا پوسته های ایجاد شده را نکنید.

enlightened برای آشنایی با سایر روش های لایه برداری پوست هم کلیک کنید.

 

عوارض لیزر اربیوم

باید گفت که تمام روش ها و خدمات زیبایی دارای عوارضی هستند که اگر نکات قبل و بعد از عمل را به درستی رعایت کنید و این امر را به متخصصی با تجربه بسپارید که با دستگاه و تجهیزاتی پیشرفته انجام دهد، این عوارض یا بروز نمیکنند و یا کاهش میابند و البته لازم به ذکر است که بعد از مدتی از بین میروند.

برخی از عوارض جانبی لیزر اربیوم فرکشنال عبارتند از :

 • خون مردگی
 • قرمز شدن سطح پوست
 • آسیب رسیدن به بافت های پوست
 • خارش
 • سوزش
 • سفت شدن پوست
 • تغییر رنگدانه پوست
 • ورم
 • اسکار هایپرتروفیک
 • اکتروپیون
 • هایپرپیگمنتیشن یا لکه های پوستی
 • ایجاد عفونت
 • جوش های ریز

 

چه کسانی برای این لیزر مناسب هستند؟

کسانی که به دنبال اصلاح خطوط و چین و چروک های صورت، گردن، کمر، سینه و دست هایشان هستند میتوانند از این نوع لیزر استفاده کنند.

همچنین اگر هر نوع لکه پوستی دارید میتوانید با متخصص مشورت کنید و در صورت تایید از این روش برای درمان و از بین بردن لکه ها استفاده کنید.

همچنین افرادی که دارای رنگ پوست روشن هستند نتایج بهتری از افرادی با پوست تیره میگیرند.

به طور کلی اگر به دنبال زیبایی و جوانی هستید و درک و انتظار واقع بینانه از روش های زیبایی دارید، لیزر اربیوم فرکشنال گزینه مناسبی است.

 

چه کسانی برای این لیزر مناسب نیستند؟

هزینه لیزر اربیوم

 • افرادی که قبلا توسط لیزر درمان شده و دچار مشکلاتی مثل تغییر رنگ پوست، ایجاد زخم روی پوست و یا زخیم شدن بافت روی پوست شده باشند، بهتر است از این درمان استفاده نکنند.
 • همچنین افرادی که دچار اختلالات پوستی، اختلالات خونی و مشکل در سیستم ایمنی بدن خود هستند، باید پیش از انجام لیزر با پزشک خود مشورت کنند. چراکه معمولا روند بهبود در این افراد سخت و کند است.
 • گروه دیگری که بهتر است درباره استفاده از لیزر اربیوم با پزشک خود مشورت کنند، افرادی هستند که در که طی 6 الی 12 ماه گذشته داروی ایزوترتینوئین و روآکوتان را مصرف کرده اند. دلیل این مسئله هم آن است که این دارو خطر افزایش زخم پس از عمل را بالا می برد.
 • به علاوه استفاده از لیزر اربیوم در دوران بارداری یا شیردهی مناسب نیست و توصیه می‌شود برای درمان جای زخم کلوئیدی (گوشت اضافه) به کار برده نشود.
 • عفونت های باکتریایی و ویروسی روی پوست و داشتن سابقه زخم های غیرطبیعی مثل کلوئید و هایپرتروفیک، از جمله دیگر علت های خودداری از انجام لیزر اربیوم هستند.
 • در نهایت نه فقط برای انجام لیزر اربیوم، بلکه برای انجام هر نوع از عمل و یا مصرف دارو و اقدام پزشکی و درمانی و تشخیصی، بهتر است پیش از اقدام، بدون نگرانی تمامی سوابق بیماری ها و مصرف داروها و… خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید.
 • سایر موارد منع این لیزر شامل پوست مستعد به تشکیل کلوئید یا زخم های هایپرتروفیک، جای زخم هایی که بر اثر سوختگی ایجاد شده اند، برای افرادی که سابقه پرتودرمانی داشته اند، ابتلا به سرطان پوست و انتظارات غیرواقعی فرد از درمان های پزشکی می شود.

 

دوره نقاهت و بهبودی لیزر اربیوم

بعد از انجام این نوع درمان، 5 الی 6 روز باد ناحیه مورد نظر بسته باشد و بعد زا 1 هفته هم میتوان از لوازم آرایشی و کرم ضد آفتاب به مقدار کم استفاده کرد.

همچنین برای جلوگیری از قرمزی پوست و دریافت نتایجه باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کنید.

نتیجه اصلی و درخشندگی و صافی پوست شما بعد از گذشت چند هفته کاملا مشخص میشود.

 

هزینه و قیمت لیزر اربیوم

اگر در زمینه زیبایی کمی اطلاعات داشته باشید میدانید که خدمات و روش های زیبایی و جوانسازی دارای قیمت های ثابتی نیستند زیرا شرایط و درخواست افراد با یکدیگر متفاوت است.

هزینه لیزر اربیوم هم نسبت به موارد زیر مشخص میشود :

 • نوع لکه پوستی
 • نوع بیماری
 • میزان بیماری
 • شرایط جسمانی متقاضی
 • نوع دستگاه
 • تعداد جلسات
 • تخصص و تجربه پزشک

برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت ها و یا درخواست رزرو وقت با شماره های ما تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید