X

لیزر فرکشنال CO2 برای جوانسازی پوست

آشنایی کامل با لیزر فرکشنال CO2
لیزر فرکشنال (CO2) یکی از روش های ترمیم و جوانسازی غیر تهاجمی پوست است که هدف اصلی آن بر طرف کردن لکه ها و خطوط پوست و پر کردن چاله های روی صورت است که توسط دستگاه لیزر فرکشنال با اشعه لیزر انجام میشود.
لیزر درخشان
لیزر درخشان

زخم ها ، لکه ها و آکنه ها ، جای بخیه و اسکار ، جوش و چین و چروک و ... از جمله مشکلاتی هستند که بنا بر دلایل مختلف روی پوست ایجاد میشوند و با تاثیر گذاشتن روی ظاهر افراد باعث کاهش زیبایی و جذابیت و همچنین کاهش اعتماد به نفس افراد میشوند.

اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه های مختلف مخصوصا زیبایی پوست و مو ، روش های مختلفی ایجاد شده اند که یکی از پر کاربرد ترینه آنها را میتوان لیزر فرکشنال که با نام لیزر فرکشنال co2 معرفی کرد که در این مطلب به طور کامل با این خدمات کلینیک زیبایی لیزر درخشان آشنا میشوید... پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

لیزر فرکشنال چیست؟

لایه برداری برای جوانسازی پوست به 3 روش شیمیایی(پیلینگ) ، مکانیکی(میکرودرم ابریژن) و نوری(لیزر فرکشنال) انجام میشود.لایه برداری شیمیایی به دلیل عدم قابل کنترل بودن عمق نفوذ در لایه برداری و لایه برداری مکانیکی هم به دلیل عمق نفوذ کم و نیاز به تعداد جلسات بالا نسبت به قبل کمتر پیشنهاد و استفاده میشوند و به همین دلیل لیزر فراکشنال معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک روی پوست تابیده میشود ، لایه هی سطحی پوست را از بین میبرد و به دلیل اینکه تمام سطوح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمیکنند ، نام این لیزر را لیزر فرکشنال (کسری) انتخاب کرده اند.

در این روش سوراخ هایی بسیار ریز روی پوست ایجاد میشوند که قابل کنترل هستند و هرچه این سوراخ ها بیشتر باشند ، منافذ پوست بازتر میشود و نتیجه آن کلاژن سازی بیشتر پوست و تاثیر بیشتر بر ترمیم و بازسازی پوست است.

لیزر درمانی برای پوست هم به دو دسته لیزر های سایشی و لیزر های غیر سایشی تقسیم میشوند که لیزر فراکشنال جزو لیزر های غیر سایشی است که نتیجه مطلوب ، عوارض کم و دوره بهبود کوتاه و راحتی دارد.

این لیزر به طور چشمگیری بافت پوست را ترمیم میکند و تمام لکه های پوستی اعم از جای جوش ، زخم ، آکنه ، بخیه ، اسکار ، ترک پوستی و تمام چین و چروک ها خطوط روی پوست را به طور کامل از بین میبرد و باعث میشود پوستی زیبا و شفاف داشته باشید.

 

لیزر فرکشنال CO2 (سی او دو)

عوارض لیزر فرکشنال

لیزر ها در زمینه پزشکی و زیبایی و سلامت به دو دسته کلی لیزر لایه بردار و لیزر غیر لایه بردار تقسیم میشوند که هر کدام از آنها هم به لیزر فرکشنال و لیزر غیر فراکشنال تقسیم میشوند که لیزر فرکشنال co2 از معروف ترین و پر کاربرد ترین لیزر ها در این زمینه است.

لیزر های غیر فرکشنال تمام نواحی پوست را مورد هدف قرار میدهند و باعث تخریب و آسیب رساندن به پوست میشوند اما لیزر فراکشنال با سوراخ کردن و گشاد کردن منافذ پوست باعث ترمیم و بازسازی میشوند و درصد آسیب و صدمه ای که به پوست وارد میشود در این روش کمتر است.

این روش هم مانند میکرودرم ابریژن از روش های موثر در جواسنازی پوست است که باعث از بین بردن سلول های مرده سطوح پوست میشود و با عوارضی کمتر نسبت به برخی دیگر از روش ها باعث بهبودی پوست میشود و به مشکلات پوستی را از بین میبرد و به همین دلیل به این روش ، لیزر جای زخم ، لیزر جای جوش و لیزر جای بخیه هم میگویند.

این روش بدون نیاز به عمل جراحی و تیغ و خونریزی و بخیه و ... میتواند تمام چین و چروک و چاله ها مشکلات پوستی را از بین ببرد و جوانی و زیبایی را به پوست شما برگرداند.

لیزر فرکشنال سی او دو یک روش سریع و موثر همراه با یک سری مزایا و معایب است که انواع مشکلات پوستی که بنا بر دلایل مختلف مانند پیری ، جوانی ، سوختگی و ... که روی قسمت های مختلف بدن مانند صورت ، گردن ، دست و پاها و ... ایجاد شده اند را از بین میبرد که این روش از جدید ترین روش های محسوب میشود که حدود 2 دهه در حال ارائه و انجام برای متقاضیان مختلف میباشد.

 

جوانسازی پوست صورت و بدن با لیزر فرکشنال CO2

لیزر سی او دو فرکشنال یکی از متداول ترین و بهترین روش ها برای جوانسازی پوست تمام نقاط صورت و بدن در نسل جدید است که تمامی مزایا روش های قدیمی تر را دارد اما عوارض آنها را ندارد.

در گذشته های دورتر این روش توسط دستگاه لیزر معمولی انجام میشد که از معایب این روش در آن زمان میتوان به طولانی بودن دوره نقاهت (حدود 4 الی 6 ماه) و نیاز به پانسمان نواحی لیزر شده برای حدود 2 هفته تا 1 ماه اشاره کرد که همین شرایط باعث شد محبوبیتش را از دست بدهد.

اما امروزه این روش توسط دستگاه های لیزر پیشرفته و مجهز انجام میشود که تمامی مزایا را دارا میباشد و معایب و مشکلات ذکر شده را برطرف کرده است.

هدف اصلی لیزرهای co2 فراکشنال لایه برداری تمام سطح اپیدرم و الاتیس درم است که در سطح پوست تخریب سلولی را ایجاد می‌کنند درحالی که لیزرهای غیر لایه بردار، به عمق پوست نفوذ می‌کنند و با ایجاد گرما در بافت لایه‌های زیرین پوست موجب تحریک پوست به کلاژن‌سازی و ترمیم می‌شوند. در واقع لیزر لایه بردار با از بین بردن بافت سطحی پوست، موجب ایجاد لایه‌های جدید می‌شود.

به این فرایند فتو ترمولیز گفته می‌شود؛ به معنی تجزیه کردن با گرما به وسیله نور یا فوتون‌ها. با تابش انرژی لیزر، لایه‌های سطحی پوست با یک عمق مشخص آب خود را از دست می‌دهند و از بین می‌روند. پس از مدتی پوست با کلاژن‌سازی و تقسیم سلولی شروع به بازسازی و ترمیم خود می‌کند. به این ترتیب یک لایه جدید و جوان از پوست، جای لایه قدیمی را می‌گیرد. به همین سادگی جای زخم‌ها و یا لکه‌های پوستی و چین و چروک یا ترک‌های پوستی ترمیم و درمان می‌شوند.

 

کاربرد های لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال co2 برای جای جوش و لک

این روش طیف وسیعی از مشکلات پوستی را از بین میبرد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آسیب‌های نوری : هرگونه آسیب پوستی که در نتیجه‌ی تابش پرتوی UV آفتاب یا سولاریوم باشد؛ مثل هایپرپیگمنتیشن (لکه‌های تیره‌ی پوست)
 • تلانژکتازی : ضایعات عروقی پوست که در اثر گشاد شدن مویرگ‌ها ایجاد می‌شوند
 • رفع خطوط و چین و چروک های ظریف – مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خظوط بین ابروها
 • افزایش تولید فاکتورهای رشد (GAG)، کلاژن‌سازی، انقباض میوفیبریل‌ها و در نتیجه ایجاد سفت شدگی و لیفت پوست
 • رفع زخم های سطحی و پاک کردن اثرات آکنه و سایر زخم ها
 • رنگدانه سازی و به حداقل رساندن لکه های پیری
 • درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و کمک به بهبود آسیب های خطرناک پوست
 • درمان اکتینیک کراتوز (AK) که یک بیماری پوستی پیش سرطانی شایع است
 • به حداقل رساندن منافذ باز پوست
 •  اسکار (آکنه، جراحی، سوختگی)
 • قوام و استحکام پوست
 • جوانسازی پوست
 • برداشتن خال، اسکار یا برآمدگی و فرورفتگی‌های پوستی

اگر دارای شرایط زیر هستید میتوانید از لیزر فرکشنال برای درمان استفاده کنید :

 1. شل شدگی و افتادگی پوست
 2. ضایعات خوشخیم روپوستی (اپی‌درمی)
 3. کی‌لیت (التهاب لب) ناشی از آسیب نوری
 4. کراتوزها یا زگیل‌های ناشی از آسیب نوری
 5. رینوفیما (بزرگ و گوشتی شدن بینی ناشی از بیماری روزاسه)

 

درمان جای جوش و لک صورت با لیزر سی او دو فرکشنال

لیزر سی او دو یا لیزر دی اکسید کربن یک روش لایه بردار غیر تهاجمی است ، یعنی بدون جراحی و بخیه و خونریزی انجام میشود و نیازی به مراقبت های ویژه هم ندارد.

این روش نسبت به برخی از روش های دیگر مانند میکرونیدلینگ که لایه بردار شیمیایی محسوب میشوند تاثیر بیشتر و دوره نقاهت کوتاه تری دارد و روی تمامی مدل های پوست تاثیر مثبت و مناسبی میگذارد.

لیزر دی اکسید کربن فرکشنال نوعی لایه ­برداری عمیق از پوست و در نهایت پاکسازی آن از تیرگی­ ها و پوست مرده­ غیرقابل ترمیم است و امکان بازسازی و ترمیم پوست را به ­همراه دارد.

روش کار این لیزر به این صورت است که پرتوهای تکفام لیزر را با طول موج­های مشخص به لایه­ ی اپیدرم و درم پوست می ­فرستد.لیزر فراکشنال ، سطح پوست را با ایجاد هزاران ستون اشعه که بسیار ظریف هستند هدف قرار می­دهد و میتوان از آن برای از بین بردن جای انواع جوش های بلوغ و جوش های سرسیاه استفاده کرد.

اگر از جای جوش روی صورت یا بدنتان رنج میبرید ، از این روش میتوانید نتیجه دلخواهتان را بگیرید.

 

لیزر لیزر فرکشنال co2 برای درمان ترک پوستی و اسکار

لیزر فرکشنال co2

لیزر سی او دو از جدید ترین تکنولوژی های درمان است که در این سیستم اشعه beam به بخش‏­های کوچک­تر میکرو تجزیه می ­شود و زمانی که به پوست برخورد می­ کنند قسمت‏­ های ریزتری از پوست که بین اشعه ‏های میکرو قرار دارند با لیزر تماسی نداشته و سالم می ­مانند.

این روش به طرز شگرفی روی ترمیم پوست تاثیر میگذارد و به راحتی و بدون هیچ عارضه خطرناکی ترک های پوستی ناشی از چاقی و لاغری ناگهانی و یا اسکار های بزرگ و کوچک سطحی را از بین میبرد.

برای این خدمات نیازی به بیهوشی نیست اما متقاضی میتواند برای اینکه هیچ سوزشی احساس نکند درخواست استفاده از بی حسی موضعی را داشته باشد.

اگر شاهد ترک پوستی یا اسکار روی هر قسمت از بدنتان هستید ، این روش یا روش لیزر فوتونا از بهترین گزینه ها هستند.

 

لیزر فرکشنال برای جوانسازی واژن

با بالا رفتن سن خانم ها و وارد شدن به سنین یائسگی ناحیه تناسلی و واژن بانوان در اثر کاهش تولید هورمون استروژن و از بین رفتن عروق ،کلاژن، الاستین و گلایکوژن موجود در بافت باعث درد و سوزش و خارش میشود که این موارد باعث خونریزی و خشکی و در نتیجه باعث سردی رابطه زناشویی میشود که یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از خدمات لیزر درمانی فراکشنال میباشد.

لیزر فرکشنال سی او 2 جدید ترین و کاملترین لیزر مخصوص خانم ها است که بافت های قدیمی و آسیب دیده واژن را از بین میبرد و در ادامه با افزایش کلاژن سازی ، باعث ترمم و جایگزرین شدن بافت های تازه میشود.

از مزایا این روش برای ناحیه تناسلی خانم ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تنگ کردن و سفت کردن واژن
 • تاثیر و ماندگاری دائمی و طولانی مدت
 • مقرون به صرفه بودن نسبت به روش های دیگر
 • محدودیت سنی ندارد
 • از بین بردن خارش واژن
 • از بین بردن سوزش واژن
 • از بین بردن خشکی واژن
 • موثر در درمان اختلالات ارگاسم
 • بی اختیاری های استرسی ادرار که در اثر سرفه، خنده و عطسه
 • محدودیت برای استفاده نوع خاصی از پوست وجود ندارد

 

لیزر دی اکسید کربن برای از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم

سیاهی ، گودی و خطوط زیر چشم از مشکلاتی هستند که افراد زیادی بنا بر دلایل مختلف مانند ارث ، بالا رفتن سن ، عدم نگهداری از چشم و پوست اطراف آن ، خستگی ، کم خوابی ، تغییرات هورمونی ، مشروبات الکلی و سیگار و آلرژی و ... دچار آن میشوند.

این موارد با روش های مختلفی درمان میشوند ، مثلا میتوان از کرم و پماد های مختلف استفاده کرد که نتایج مطلوبی ندارند و همچنین برای گرفتن نتیجه باید بلند مدت از آنها استفاده کرد.

روش های مختلف لیزر درمانی مانند لیزر فرکشنال CO2 هم از راه های موثر برای درمان میباشد.

بازسازی پوست بوسیله فراکشنال روش معروف دیگری برای درمان سیاهی زیر چشم هاست که به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

تکنیک جوانسازی پوست با این روش نه تنها به درمان سیاهی زیر چشم بلکه به درمان چروک ها همچنین به تحریک پوست برای کلاژن سازی کمک می کند. افرادی که پوست زیر چشم آن ها خیلی نازک یا ضخیم است می توانند از تکنیک لیزر فرکشنال استفاده کنند. با این وجود معمولا از این تکنیک برای برداشتن چروک های زیر چشم و رفع سیاهی زیر چشم استفاده می شود.

این روش درمانی برای رفع سیاهی دور چشم، به حدود ۸-۱۰ جلسۀ درمانی نیاز دارد و بهتر است حداقل  یک‌بار در هفته انجام شود. برای نتایج سریع‌تر، دو بار در هفته نیز پیشنهاد می‌شود.

 

درمان جای زخم ، بخیه و سوختگی با لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال سی او دو

وجود جای بخیه و زخم و سوختگی روی پوست بدن یا صورت از مواردی است که باعث ایجاد تاثیرات منفی بر جذابیت افراد میشود  که خوشبختانه لیزر سی او دو از راه هایی است ککه تواسنته به راحتی و خیلی سریع و بدون عارضه این موارد را از بین ببرد.

این خدمات در تمامی کلینی های زیبایی و توسط متخصصان و افراد زیادی انجام میشود اما باید دقت داشته باشید که حتما به کلینیک معتبری مراجعه کنید که دارای متخصصانی با تجربه و دستگاه های پیشرفته باشد تا بهترین و ایده آل ترین نتیجه را دریافت کنید.

تعداد جلسات لیزر لیزر فرکشنال سی او دو حداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود و برای این خدمات میتوانید با ما تماس بگیرید.

 

روشن شدن با لیزر co2 فرکشنال

لیزر از ستون‌های کوچکی از انرژی تقطیع شده برای بریدن و برداشتن نواحی آسیب‌دیده استفاده می‌کند. زخم‌های بسیار کوچک ایجاد می‌شوند که موجب می‌گردد پوست سالم اطراف وارد فرایند بهبودی شده و کلاژن و الاستین جدید بسازند.

این فرایند منجر به کاهش لکه ها ، خطوط و چین و چروک ها و مشکلات پوستی میشود و به همین دلیل باعث میشود پوست شفاف تر ، صاف تر و درخشان تر دیده شود.

به همین علت میتوانید با استفاده از این خدمات پوستی درخشان و زیبا و جوان داشته باشید.

 

مزایا و فواید خدمات لیزر فرکشنال

جوانسازی ، بازسازی و ترمیم پوست صورت و بدن با این روش لیزر درمانی نتایج شگفت انگیزی همراه با دوره نقاهت کوتاه دارد و نسبت به روش های لیزر درمانی معمولی بسیار موثرتر است و همچنین عوارض و معایب کمتری هم دارد.

برخی مزایا این روش عبارتند از :

استاندارد طلایی با ۱۵ سال سابقه

لیزر CO2 فرکشنال از حدود ۱۵ سال پیش برای از بین بردن چین و چروک‌های ظریف، زخم آکنه‌ها و آسیب‌های نوری استفاده می‌شود و تا چند سال پیش استاندارد طلایی برای درمان این مشکلات بود.

لیزری با توان بالا

لیزر دی اکسید کربن به دلیل خاصیت لایه برداری بالایی که دارد تاثیر چشم گیری و درمان مشکلات پوستی دارد و قدرت و توانا بالایی برای درمان این موارد دارد.

روش درمان سریع

در میان روش‌هایی که باعث لایه برداری پوست می‌شوند (مثل درم ابریژن و لایه‌برداری شیمیایی) لیزر CO2 تاثیر بهتر و ریکاوری سریع‌تری دارد.

عوارض جانبی خفیف

این روش از ایمن ترین روش های جوانسازی پوست است که در کنار موثر بودن ، عوارض جانبی خفیفی دارد که بعد از مدت کوتاهی مراقبت از بین میروند و یا شاید اصلا ایجاد نشوند.

دوره نقاهت کوتاه

این روش نسبت به سایر روش های مشابه لیزر درمانی ، دوره نقاهت بسیار کوتاه چند روزه ای دارد.

سایر فواید :

⭐ این روش کاملا بی خطر بوده و بدون درد می باشد. 

⭐ عدم استفاده از بیهوشی و بی‌حسی های زیاد 

⭐ تعداد جلسات درمانی محدود و پاسخ‌دهی پوست به درمان 

⭐ بهبودی و عملکرد بالای این روش در اکثر موارد 

⭐ عدم نیاز به پانسمان بعد از عمل 

⭐ مدت زمان کوتاه استفاده از اشعه 

⭐ اثرگذاری درمان بر جای جوشها تقریبا بعد از دو هفته 

⭐ برطرف کردن جای جوش و کک‌ومک بدون ایجاد زخم 

⭐ از بین رفتن قطر زیاد سلولهای پوست 

⭐ ایجاد شفافیت و قوام در پوست

⭐ افزایش کلاژن سازی 

⭐ قابلیت لایه‌برداری، و تحریک‌پذیری به صورت هم‌زمان وجود دارد .

⭐ کاهش چین و چروک های سطحی و رفع افتادگی پوست

⭐ قابلیت تعیین طیف در رفع ضایعات عروقی و رنگی

⭐ کاربرد آسان

⭐ هزینه لیزر فرکشنا مناسب می باشد.

 

معایب و عوارض لیزر درمانی فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال پوست صورت

لیزر فرکشنال سی او دو یک روش کاملا ایمن و تایید شده و موثر است  و عملکدر این روش به این شکل است که با تابش پرتو های لیزر با طول موج های مشخص به لایه های پوست باعث کلاژن سازی و زیباسازی پوست میشود.

این روش دارای عوارض خاص و خطرناک نیست اما در برخی افراد نسبت به شرایط بدن آنها ممکن است برخی عوارض جانبی خفیف مشاهده شود.

تمامی روش های جوانسازی پوست دارای یک سری عوارض جانبی هستند که میتوانید با رعایت نکات قبل و بعد از درمان آنها را به حداقل برسانید.

همچنین اگر درمان در کلینیک مجهز ، همراه با دستگاهی پیشرفته و متخصصی کاربلد انجام شود میتوانید بهترین نتیجه را با کمترین عوارض دریافت کنید.

معایب این روش :

 1. این لیزر نفوذ بسیار کمی در پوست دارد و فقط می‌تواند به لایه‌ی سطحی پوست (روپوست یا اپی‌درم) نفوذ کند. در سمت مقابل مثلاً هایفوتراپی و آر اف کونتراج یا اندولیفت می‌توانند بر لایه‌های عمقی و حتی بافت چربی زیر پوست هم اثر بگذارند.
 2. به دلیل برداشت لایه‌ای از روپوست، لیزر دی اکسید کربن از برخی روش‌های غیرتهاجمی جوانسازی پوست (مثل هایفوتراپی و آر اف) تهاجمی‌تر است. همچنین تاثیر آن بر افرادی که پوست تیره‌ای دارند، کمتر است.
 3. ۱ تا ۳ روز بعد از لیزردرمانی، باید از داروهای ویژه‌ی مراقبت از پوست استفاده کنید. چون این لیزر باعث لایه‌برداری از پوست می‌شود، مراقبت‌ از پوست آسیب‌پذیر در دوره‌ی ریکاوری اهیمت زیادی دارد. کل دوره‌ی نقاهت بین ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد؛ پس باید انتظار یک هفته استراحت در منزل را داشته باشید.

عوارض این روش :

 • تغییر رنگ به صورت روشن یا تیره شدن
 • احتمال عفونت ثانویه
 • قرمزی
 • زخم
 • تورم
 • درد
 • سوزش
 • خونریزی
 • ترشح

 

نکات و مراقبت های قبل از درمان با لیزر فرکشنال co2

همانطور که در تمامی مقالات گفتیم مهم ترین و اساسی ترین نکته قبل از هر اقدامی این است که پرس و جو و مشورت های لازم را انجام دهید ، بهترین کلینیک و متخصص و مناسب ترین روش برای درمان نسبت به شرایطتان را پیدا کنید و با متخصص مورد نظر مشورت های لازم را انجام دهید تا نتیجه ایده آلتان را دریافت کنید.

از دیگر نکات و توصیه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

⭕ دو تا چهار هفته قبل از لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از دستگاه ها و مواد برنزه کننده، پرهیز کنید.

⭕ 20 الی 30 روز قبل از لیزر فرکشنال استفاده از محصولات ضد پیری و لایه بردار را متوقف کنید. در صورت امکان از مصرف آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگر اجتناب کنید. از هر نوع درمان های اسیدگلیکولیک پرهیز کنید. استفاده از مینوسیکلین، تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را متوقف کنید. از اپیلاسیون، مالش ساینده، و درمان‌ها میکرودرم ابریژن اجتناب کنید.

⭕ قبل از انجام لیزر  فراکشنال بیمار باید توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شود. انتظارات بیمار بررسی شده و میزان بهبود از طرف پزشک و متد انجام کار مشخص شود.

⭕ در زمان انجام لیزر فرکشنال نیازی به آمپول بی حسی و… نیست و تنها استفاده از کرم های موضعی بی حس کننده که معمولا حاوی لیدوکائین و یا پریلوکائیین هستند، کفایت می کند. این کرم ها را  ساعتی قبل از انجام لیزر بر موضوع مورد نظر می زنند تا بیمار در هنگام انجام کار درد زیادی را احساس نکند.

⭕ طول مدت انجام لیزر فراکشنال معمولا حدود 30 دقیقه است. و بعد از پایان کار پوست محل لیز ملتهب و برافروخته است. معمولا پزشک این بر افروختگی را با کمپرس یخ و سرمای موضعی کاهش می دهد.

⭕ خوشبختانه در این نوع لیزر مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان محل انجام لیزر نیست؛ و تنها جهت افزایش سرعت بهبود ممکن است کرم هایی مثل زینک اکساید و کرم های ترمیم کننده و آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز شد. 

⭕ روز بعد از انجام لیزر  فرکشنال پوست حالت شبیه به سوختگی خفیف یا آفتاب سوختگی می شود و کمی تیره تر به نظر می آید. این حالت طی یک هفته و با پوست اندازی بهبود می باید؛ و طی حدود دو هفته سرخی و دلمه های تشکیل شده روی پوست نیز از بین می رود. 

⭕ در این مرحله فرد پوستی تازه که گلگون و نازک و شفاف است را احساس می کند؛ که طی حدود سه هفته نیز این سرخی خفیف از بین می رود پوست شما به حالت کاملا طبیعی و البته جوان شده برمی گردد.

⭕ طی 6 روز بعد از انجام لیزر  فراکشنال توصیه می شود زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید همچنین پس از گذر از این مدت و تا بهبود کامل پوست (حدود 3 هفته) نیم ساعت قبل از خروج زا منزل حتما کرم ضد آفتاب با اس پی اف بالاتر از  30 بزنید. 

⭕ همچنین در هفته اول پس از لیزر به هیچ وجه از کرم های معمول و لوازم آرایشی استفاده نکنید.

⭕ در صورت ایجاد دلمه بر روی موضع تحت درمان با لیزر سی او دو فرکشنال از کندن و دستکاری کردن آن خودداری کنید.

⭕ دست کم یک ماه قبل از لیزر درمانی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برنزه کردن، پرهیز کنید.

⭕ یک ماه قبل از لیزر CO2 فراکشنال، استفاده از محصولات لایه بردار یا جوانسازی پوست با دیگر روش‌ها را متوقف کنید.

⭕ مصرف داروهایی مانند آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگری باید قطع شود.

⭕ از هر نوع درمان با اسید گلیکولیک اجتناب نمایید.

⭕ یک ماه قبل از لیزر درمانی، نباید از اپیلاسیون، واکس، موم یا روش‌های مالشی و ساینده پوست استفاده کنید.

⭕ شاید نیاز باشد چند هفته پیش از جلسه‌ی لیزر درمانی از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.

 

نحوه انجام لیزر درمانی فرکشنال

لیزر فرکشنال چیست؟

برای انجام این روش ابتدا پوست کامل باید تمیز و پاکسازی شود زیرا وجود عوامل خارجی باعث تاثیرات منفی میشود.

بعد از آن برای کاهش درد و سوزن از بی حسی موضعی روی نواحی مورد نظر استفاده میشود و بعد از آن پرتوهای لیزر با حرکات افقی و عمودی، سطح پوست را جارو می‌کند و تمام ناحیه تحت درمان را پوشش می‌دهد. با تابش لیزر روی پوست، سوراخ‌های ریز میکروسکوپی ایجاد می‌شود که فرایند ترمیم و بازسازی پوست را فعال می‌کند.

به علت اینکه این نوع لیزر فقط به نواحی مورد نظر میتابد باعث درد و سوزش کم میباشد و مشخص است که چون تنها سوراخ‌های بسیار ریزی در سطح پوست ایجاد می‌شود، تمامی گیرنده‌های عصبی، پیغام درد را به مغز منتقل نمی‌کنند.

نسبت به نوع مشکل پوستی و ناحیه درمانی زمان هر جلسه بین نیم ساعت تا 2 ساعت در تعداد جلسات مختلف بین 3 تا 6 جلسه میباشد.

بعد از انجام این روش متقاضی شاهد نتیجه خواهد بود مثلا افرادی که دارای اسکار فرورفته و جای جوش هستند، پس از هر جلسه لیزر درمانی، عمق فرورفتگی‌ها کمتر می‌شود. برای مثال در جلسه چهارم لیزر CO2 فراکشنال ، بیش از ۶۰ درصد عمق اسکارها کاهش پیدا می‌کند.

در افرادی که اسکار و جای زخم خیلی عمیقی دارند، یک دوره ۴ جلسه‌ای لیزر درمانی انجام خواهد شد. پس از ۶ تا ۱۲ ماه استراحت پوست، دوباره دوره‌های تکمیلی درمان انجام خواهد شد. از بین بردن چین و چروک پوست نیز بین ۳ تا ۴ جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

این روش درمانی توسط دستگاهی مخصوص انجام میشود که ر ادامه کاملا با این دستگاه آشنا میشوید.

در هنگام انجام این عمل ، موارد زیر هم رعایت میشوند :

 • برای جوانسازی با لیزر CO2 فرکشنال از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنیم. چون در آن واحد نقاطی با حداکثر اندازه‌ی ۱ میلی‌متر از پوست مورد هدف لیزر قرار می‌گیرند، احساس درد یا ناراحتی نخواهید داشت.
 • در طول جلسه اشعه‌ی لیزر به پوست شما تابیده شده و لایه‌ای از سطح پوست شما برداشت می‌شود. همزمان لیزر به لایه‌های زیرین نفوذ کرده و باعث تحریک کلاژن سازی می‌شود. به این ترتیب بعد از بهبودی کامل، پوستی جوان‌تر، شفاف‌تر و یکدست‌تر خواهید داشت که کمی سفت و لیفت شده است.
 • بسته به وسعت ناحیه‌ی تحت درمان، جلسه درمانی بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول می‌کشد.
 • به طور معمول ۳ تا ۴ جلسه درمانی برای رسیدن به نتایج مورد نظر کافی است.

 

مراقبت ها و توصیه های بعد از لیزر فرکشنال سی او دو

 1. بعد از عمل هم پزشک معمولا آنتی بیوتیک و کرمهای مخصوص ترمیمی تجویز خواهد کرد. در این روش به عکس روشهای دیگر نیازی به پانسمان نیست.
 2. روزهای بعد از انجام لیزر، پوست کمی حالت آفتاب سوختگی پیدا می کند که به مرور برطرف خواهد شد.
 3. جوان شدن پوست با از بین رفتن علایم سرخی و آفتاب سوختگی، بعد از یکی دو هفته برای شخص قابل تشخیص خواهد بود.
 4. در مدت دو تا سه هفته بعد از عمل که پوست دوره نقاهت خود را می گذراند، در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و حتما از کرمهای ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید.
 5. از هرگونه دستکاری روی پوست و نواحی لیزرشده خودداری کنید.
 6. حتما باید از پماد زینک اکساید استفاده کنید.
 7. کرمهای مخصوص که هر شب قبل از خواب باید به مناطق موردنظر مالیده شود و تجویز پزشک می باشد را فراموش نکنید.
 8. محل لیزر شده را بلافاصله با استفاده از کیسه یخ خنک کنید
 9. کرم بعد از لیزر را روزی 4 الی 5 بار تا زمان برطرف شدن التهاب و قرمزی استفاده کنید.
 10. ضد آفتاب را بصورت مرتب هر 3 ساعت یکبار تکرار کنید.
 11. از پماد زینک اکساید بر روی محل لیزر استفاده کنید
 12. کرم روشن کننده را از زمان برطرف شدن التهاب پوست هر شب استفاده کنید.
 13. در بین دو جلسه درمان از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 14. زمانی که پوست دچار زخم است می توانید از کرم های حاوی انتی بیوتیک یا  کرم های که به عنوان ترمیم کننده هستند برای بهبودی پوست استفاده کنید 
 15. از پماد زینک اکسید استفاده نماید.
 16. کرم بعد از لیزر را روزی ۴ الی ۵ بار تا زمان برطرف شدن التهاب و قرمزی استفاده کنید.
 17. اکیدا توصیه می شود که شخص بعد از اینکه به بهبودی کامل رسید حتما نیم ساعت قبل از اینکه به بیرون برود از این ضد آفتاب مناسب و عالی و مهم تر از همه معتبر استفاده کند .
 18. بدون تجویز پزشک در این مدت نباید از کرم یا محصول آرایشی استفاده کرد .
 19. کرم روشن کننده را از زمان برطرف شدن التهاب پوست هر شب استفاده کنید.
 20. در بین دو جلسه درمان از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

 

دستگاه لیزر CO2 فرکشنال

دستگاه لیزر فرکشنال دستگاهی غیر تهاجمی است که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اشعه لیزر را به هزاران اشعه میکروسکوپی تقسیم میکند و فقط نواحی مورد نظر را تحت تاثیر قرار میدهد.

براي تشبيه می توان گفت كه پوست پس از تابش اشعه لیزر Co2 فرکشنال مانند تصوير ديجيتالی است كه پيكسل های آن يک در ميان ظاهر می شود.

این دستگاه لایه اپیدرم و درم پوست را هدف قرار میدهد ولی لازم به ذکر است که این عمل با ایجاد هزاران ستون اشعه ظریف و عمقی انجام میشود.

دستگاه لیزر فرکشنال Co2 از کمپانی معتبر ADSS با نام تجاری SELENA جلوه ای از نوآوری در تکنولوژی است که انواع مشکلات پوستی را از بین میبرد.

به وسیله دستگاه لیزر فراکشنال Co2 بافت ‌های باقیمانده برای ترمیم بافت‌ های آسیب‌ دیده، شروع به تولید کلاژن و فاکتورهای ترمیمی می‌ کنند، بدین صورت پوست آرام آرام شروع به ترمیم می‌ کند.

 

نتیجه و ماندگاری لیزر فرکشنال سی او 2

لیزر فرکشنال

همانطور که گفته در صورتی که جای جوش ، سوختگی ، بخیه ، اسکار ، ترک پوستی و هر چیز دیگری روی پوست خود مشاهده میکنید ، میتوانید با این روش لیزر درمانی آنها را به طور کامل از روی پوست خود از بین ببرید.

نتیجه این لیزر برگشت زیبایی و جوانی به پوست و ظاهر شما است که ماندگاری این نتیجه نسبت به مراقبت های شما و رعایت برخی موارد بستگی دارد که متخصص مورد نظر این موارد را به شما توضیح خواهد داد.

به مراقبت و محافظت از پوست خود هر چه بیشتر اهمیت داده و در برابر هر گونه آلودگی محیطی و میکروبی و همچنین تشعشعات مضر آفتاب، با کمک کرم های مناسب و شستشوهای درست و اصولی، پوست خود را حفاظت کنید.

همچنین نتیجه این روش درمانی به موارد زیر بستگی دارد :

 • باید از روش زیبایی انتظار درستی داشته باشید. مثلاً باید بدانید که لیزر CO2 فرکشنال برای چین و چروک‌های عمیق مناسب نیست.
 • باید مطمئن شد که آن روش برای شما خطری نداشته باشد یا احتمال ایجاد عوارض جانبی برای شما بالا نباشد.

 

تعداد جلسات مورد نیاز درمان

روش کار ، مدت زمان ، تعداد جلسات و عمق این روش بستگی به نوع مشکل پوستی و هدف متقاضی دارد تا بتواند به نتیجه دلخواهش دست پیدا کند.

اما به طور معمول میتوان گفت بین 3 تا 5 جلسه همراه با تکرار ماهیانه در هر ماه نیاز است تا به نتیجه ایده آل دست یافت.

به طور کلی هم نوع مشکل پوستی، ناحیه درگیر و ابعاد این درگیری، نوع متد و دستگاه مورد استفاده توسط متخصص، بستگی خواهد داشت اما به طور مثال برای برطرف کردن جای جوش و یا جای زخمها، حدود 3 تا 4 جلسه لیزردرمانی با فواصل چند هفته ای مورد نیاز خواهد بود. 

 

دوره نقاهت این نوع لیزر درمانی چقدر است؟

برخی مقالات ، سایت ها و کلینیک های نامعتبر برای تبلیغات خود اعلام میکنند که این روش درمانی دوره نقاهتی ندارد و بعد از درمان میتوانید سر کار بروید و به ادامه زندگی خود برسید.

همین موضوع موجب می‌شود تا بسیاری از افراد پس از لیزر به محیط کار بازگشته و بدون صرف وقت برای نگهداری و مراقبت از پوست، موجب آسیب به نتیجه لیزر شوند.

پس بهتر است بدانید که دوران نقاهت در این نوع لیزر، در سطوح سطحی، ۳ الی ۵ روز و در سطوح عمقی ۵ الی ۱۰ روز طول می‌کشد و باید در این زمان، طبق نظر پزشک به مراقبت از پوست‌تان بپردازید.

 

این روش درمان به چه افرادی توصیه نمیشود؟

اگر شرایط زیر را دارید ، این روش برای شما مناسب نیست :

 • درمان با ایزوترتینوئین‌ها (مثل راکوتان) در ۶ تا ۱۲ ماه گذشته
 • سابقه‌ی ایجاد زخم‌های کلوئیدی (گوشتی) یا ضعف در بهبود زخم‌ها و آسیب‌های پوستی
 • سابقه‌ی پرتودرمانی در محدوده‌ی مورد نظر
 • ابتلا به بیماری‌هایی مانند ویتیلیگو
 • بارداری و شیردهی
 • عدم امکان دوری از آفتاب مستقیم به دلیل مسائل شغلی یا غیره

 

هزینه و قیمت لیزر فرکشنال (co2)

هزینه و قیمت لیزر فرکشنال

برای هزینه روش های مختلف جوانسازی نمیتوان قیمت های مشخصی را در نظر گرفت زیرا این قیمت ها برای هر کسی متفاوت با دیگران است.

هزینه لیزر سی او دو بستگی به مواردی مانند نوع مشکل پوستی ، ناحیه مورد نظر درمان ، عمق ، زمان مورد نیاز درمان ، تعداد جلسات ، میزان تخصص پزشک ، نوع دستگاه ، اعتبار کلینیک و ... دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت ها با کلینیک ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1 . چه زمانی میتوان نتایج درمان را مشاهده کرد؟

برخی نتایج درمان به شکل فوری قابل دیدن است ولی برای دیدن نتایج کامل بین سه تا شش ماه زمان لازم است.

2 . آیا می توان به طور همزمان از این درمان با سایر عمل های زیبایی استفاده کرد؟

شما نمی توانید از این لیزر به طور همزمان با عمل هایی مانند بوتاکس، لیزر موهای زائد، فراکسل، آی پی ال و … استفاده کنید.

 3 . آيا انجام این ليزر دردناک است ؟ 

پاسخ به اين پرسش به ميزا ن تحمل افراد بستگي دارد . براي افرادي كه آستانه تحمل درد بالائي دارند انجام ليزر بدون بيحسي امكان پذير است . براي ساير افراد مي توان از كرمهاي بيحس كننده نيم ساعت تا يك ساعت قبل عمل استفاده كرد .

 4 . این روش برای چه محلهایی قابل استفاده است ؟

ای نوع لیزر درمانی را میتوان برای تمام بدن به کار برد ولی کاربرد آن در مناطقی که کاربرد سایر لیزرها محدودیت دارد مثل گردن و دست اثرات بهتری دارد.


 • آیا در هنگام انجام این لیزر بیمار دردی را تحمل می کند؟

  در مقایسه با لیزر co2 در لیزر فرکشنال co2 بیمار درد کمتری را احساس می کند، در برخی از موارد برای کاهش احساس درد از کرم های بی حسی قبل از لیزر استفاده می شود .

 • لیزر فرکشنال در چند جلسه انجام می گیرد؟

  تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر فرکشنال بستگی به شدت آسیب پوستی دارد. در هر حال، برای رسیدن به نتیجه قابل قبول از لیزر فرکشنال، لازم است دوره درمان آن کامل شود. جوانسازی پوست با این نوع لیزر معمولا بین 4 تا 6 جلسه انجام می گیرد. هر جلسه از لیزر فرکشنال نیز در طول 30 الی 40 دقیقه انجام پذیر است.

 • لیزر فرکشنال CO2 برای جوانسازی پوست کدام نواحی بدن به کار می رود؟

  لیزر فرکشنال می تواند روی پوست تمام نقاط بدن اجرا شود. اما بیشترین و موثرترین کاربرد لیزر فرکشنال، در جوانسازی پوست صورت و گردن است.

 • دوره نقاهت این لیزر جوانسازی چقدر است؟

  دوره نقاهت لیزر CO2 فرکشنال در حدود ۵ تا ۷ روز می‌باشد.

 • انجام لیزر فرکشنال co2 در چه افرادی توصیه نمی شود؟

  در خانم های باردار انجام این گونه لیزر ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  افرادی که پوستی حساس و یا دارای حساسیت پوستی هستند کاندیدای مناسبی برای لیزر فرکشنال co2 نمی باشند .


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید