X

میکرودرم ابریژن روشی برای از بین بردن لکه های پوستی

میکرودرم ابریژن چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
میکرودرم ابریژن روشی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست و از بین بردن مشکلات و لکه های پوستی است که دارای کاربرد های مختلف ، مزایا ، عوارض و همچنین نکات مهم قبل و بعد مهمی است که در این مقاله با تمامی آنها آشنا میشوید.
لیزر درخشان
لیزر درخشان

زیبایی پوست از زمان های قدیم مورد توجه همگان بوده و داشتن پوستی صاف و یکنواخت از آرزو ها و همچنین لذت های زندگی هر فرد است ، اما تنها مشکل این است که با بالا رفتن سن و گذر زمان چین و چروک ها و خطوط و لکه هایی روی پوست ایجاد میشوند که از زیبایی میکاهند.

خداروشکر امروزه با پیشرفته علم و تکنولوژی روش های زیادی برای زیباسازی پوست وجود دارند که در کلینیک زیبایی انجام میشوند که یکی از جدید ترین و موثر ترین آنها میکرودرم ابریژن است که در این مطلب کاملا به توصیف آن پرداخته ایم.

 

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن یکی از بهترین و موثر ترین روش های جوانسازی پوست میباشد که هدف اصلی آن ترمیم و بازسازی سلول های مرده پوست و زیبایی دوباره پوست است که با این روش میتوانید از شر تمام خطوط و لکه ها و بیماری پوستی مثل جای جوش ، زخم و بخیه و اسکار ، آکنه و ... راحت شوید.

به طور خلاصه میکرو درم ابریژن به معنای برداشتن قسمتی از پوست (درم) به وسیله ی تکه های بسیار ریز (میکرو) تراش دهنده (ابریژن) می باشد.

این روش یک درمان غیر تهاجمی است و به گونه ای است که برای هر نوع پوستی مناسب است و نسبت به نوع پوست دستگاه مناسب انتخاب میشود و به راحتی و بدون هیچ درد و مشکلی پوست شما را لایه برداری میکند.

در این خدمات از کریستال های بسیار ریز و نیروی مکش استفاده میشود تا سلول های پوستی مرده برداشته شوند و منافذ بسته پوست ، باز شوند و کلاژن سازی انجام شود.

پس از اینکه پاکسازی پوست انجام میشود ، پس از مدت کوتاهی تمام لکه ها و مشکلات پوستی ، خطوط و تغییر رنگ های هر قسمتی از بدن یا به حداقل میرسند و یا کاملا از بین میروند.

پوست دارای لایه سطحی به نام اپیدرم لایه زیر آن به نام درم می باشد. لایه اپیدرم به چند طبقه تقسیم می شود که سطحی ترین طبقۀ آن طبقۀ شاخی یا استراتوم کورنئوم می باشد.

این طبقه حاوی سلول های مرده کراتینه شده بوده که نقش محافظ برای لایه های زیرین پوست دارد. سلول های پوست نیز از پائین ترین طبقۀ اپیدرم شروع به اضافه شدن کرده و با افزایش عمرشان به طبقه های بالاتر آمده و در نهایت در طبقه شاخی به صورت سلول های مرده از پوست جدا شده و می ریزند.

این عمل در کلینیک ما توسط بهترین و مجهز ترین دستگاه پاکسازی پوست انجام میشود که به کمک این دستگاه مواد معدنی به لایه های سطحی پوست شما سایش داده میشود که این مواد کاملا بی ضرر هستند و فقط سلول های مرده سطحی پوست را از بین میبرند و باعث فعال شدن و شادابی پوست شما میشوند.

از این خدمات برای درمان موارد زیر استفاده میشود :

 • کدری پوست
 • یکنواخت نبودن بافت یا رنگ پوست
 • لک های پوستی که با افزایش سن ایجاد می شوند (لکه های پیری).
 • لکه های تیره ای که بعد از بهبود آکنه ها ایجاد می شوند.
 • ملاسما (لکه های قهوه ای پوست صورت).

 

میکرودرم ابریژن لک پوست صورت

فواید و عوارض میکرودرم ابریژن

از کاربرد های خدمات میکرودرم ابریژن میتوان به از بین بردن لکه های پوستی ، کدری پوست ، یکنواخت نبودن بافت یا رنگ پوست ، لک های پوستی که با افزایش سن ایجاد می شوند (لکه های پیری) ، لکه های تیره ای که بعد از بهبود آکنه ها ایجاد می شوند و ملاسما (لکه های قهوه ای پوست صورت) اشاره کرد.

این عمل علاوه بر اینکه پوست را صاف و درخشان و عاری از هرگونه لکه و خط میکند ، همچنین باعث تقویت سلول های پوستی هم میشود باعث افزایش کلاژن و الاستین سازی پوست هم میشود.

این عمل هم مانند میکرودرمابراسیون دارای دوره نقاهت بسیار کوتاه است و چند ساعت بعد از اتمام عمل میتواند به سایر امور خود برسید و جای هیچ نگرانی نیست.

از دیگر دلایل محبوبیت و پر طرفدار بودن این روش میتوان به این اشاره کرد که این عمل فقط مشکلات سطحی پوست را از بین نمیبرد بلکه میتواند به عمق بیشتری از پوست نفوذ کند و مشکلاتی مانند پیری زودرس ، تغییر رنگ پوست در اثر تابش نور مستقیم خورشید ف خطوط و زخم های عمیق و سایر موارد عمیق را نیز بر طرف کند.

زمان جلسات درمانی در این روش بستگی به ناحیه مورد نظر دارد مثلا برای صورت بین 30 تا 40 دقیقه و برای گردن 20 دقیقه زمان میبرد و همچنین به دلیل اینکه این روش هیچ دردی ندارد و کاملا غیر نهاجمی است ، نیازی به بی حسی هم ندارد و فقط بعد از درمان ممکن است احساسی شبیه آفتاب سوختگی داشته باشید.

 

درمان لک های پوست بدن با میکرودرم ابریژن

میکرودرم علاوه بر اینکه برای رفع مشکلات پوستی صورت مودر استفاده قرار میگیرد ، بلکه قادر به رفع مشکلات پوستی قسمت های مختلف بدن هم میباشد که امروزه متقاضیان زیادی پیدا کرده است.

برای رفع دو مشکل شایع پوست بدن می توان از میکرودرم ابریژن استفاده کرد. یکی شیارهای کششی پوست (استرچ مارک) و دیگری بافت اسکار کلوئید است.

شیارهای کششی پوست اغلب در روی شکم، ران ها و سینه ها به علت افزایش وزن و هم چنین کاهش وزن سریع ایجاد می شوند.

پوست در این نواحی خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و نمی تواند پس از کشش دوباره جمع شود. جدا از نوسان وزن، استرچ مارک ها در دوران بلوغ و حاملگی نیز ایجاد می شوند.

 

میکرودرم ابریژن پودری

میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست

همانطور که گفته شد میکرودرم ابریژن یک روش از خدمات لایه برداری پوست میباشد که به شکل میکرودرم ابریژن پودری و الماسه انجام میشود.

در نوع پودری ، عمل توسط یک جریان مکش قوی پودر اکسید آلومینیوم روی پوست کشیده شده و سلول‌های مرده؛ آلودگیها، جوشهای سرسیاه، چربیها و… براحتی از روی پوست بلند شده و داخل محفظه دستگاه کشیده می‌شود.

به همین ترتیب برخورد پودر به پوست هم باعث پاکسازی و هم باعث کلاژن سازی پوست میشود که روشی ایمن و غیر تهاجمی است و حتی نیازی به بی حسی موضعی هم ندارد.

دستگاه میکرو درم ابریژن از طریق اسپری اکسید آلومینیوم و یا میکرو کریستال ها بر روی سطح پوست به برداشته شدن سلول های مرده پوست و لایه خشک شده سطح پوست کمک می کند. از این طریق با حذف سلول های مرده شما می توانید پوستی شاداب با سلول های تازه را مشاهده کنید.

از مزایا استفاده از این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سلولهای مرده و تمام آلودگیها و چربی‌های اضافه از روی پوست برطرف می‌شود و پوست فوق‌العاده صاف و یکدست می‌شود.
 • انجام میکرودرم ابریژن به بازسازی پوست از طریق افزایش خونرسانی به لایه درم سرعت بسیار زیادی می بخشد.
 • تولید مداوم کلاژن که منجر به افزایش لطافت و انعطاف‌پذیری پوست می‌شود.
 • کاهش چین و چروک بخاطر تولید کلاژن.
 • پاک شدن لکه‌های قهوه‌ای و کک و مک.
 • افزایش مقاومت پوست در برابر عوامل آسیب رسان مثل نور خورشید.
 • خارج کردن جوشهای سر سیاه و سر سفید از پوست.
 • از بین رفتن جای جوش و اسکارها.
 • کمرنگ لک‌های حاملگی و تاتوهای سطحی.

 

انواع روش های میکرودرم ابریژن سر الماسی

میکرودرم ابریژن نوک الماسی (سر الماسی)

این نوع روش میکرودرم ابریژن با استفاده از وسیله ای دستی نوک الماسی انجام میشود که به آرامی و بدون آسیبی سلول های مرده پوست را جدا میکند و پوست را تمیز و پاک میکند.

عمق لایه برداری در این روش به فشاری که روی دستگاه وارد میشود بستگی دارد اما معمولا از این روش برای نواحی حساس مثل نواحی که دارای پوست حساستری هستند مانند اطراف چشم ها مورد استفاده قرار میگیرد.

برای تاثیر گذاری بیشتر این روش ، لایه برداری پوست صورت را با کمی مواد شیمیایی انجام میدهند و فورا پس از اتمام کار ، یک مرطوب کننده آبرسان پوست دارای SPF به نواحی مورد نظر استعمال میشود تا از پوست محافظت کند.

سر الماس از اجزای دائم و اصلی میکرودرم میباشد که از مزایا و ویژگی های آن میتوان به ضدعفونی کردن سریع و راحت آن و استفاده چند بار از آن اشاره کرد.

وقتی که مواد بر سطح پوست پاشیده می شوند بلافاصله همراه با ضایعات سلولی سطح پوست مکیده شده و رون محفظه دیگری انباشته می شوند تا پس از اتمام کار تخلیه شوند. هر بسته حاوی کریستال تمیز و استریل می باشد.

میکرودرم ابریژن کریستالی

میکرودرم ابریژن کریستالی از رایج ترین روش ها برای از بین بردن سلول های مرده پوست میباشد که در این روش ماده ای کریستالی از جنس آلومینیوم اکسید یا سدیم بیکربنات روی پوست پاشیده میشود و با استفاده از یک دستگاه دستی لایه برداری و مکش انجام میشود.

در این روش یک هندپیس کریستال هایی را در سطح پوست ساطع می کند که منجر به یک فرآیند براق سازی یا خراش اندازی ملایم می شود.

سپس سلول های مرده پوست به همراه کریستال ها یا فورا در هندپیس مشابه در یک فرآیند ثانویه ساکشن می شوند .

برای انجام این خدمات از دستگاه کریستالی ظریف با فشاری مناسب و تنظیم شده ، مواد روی پوسا اسپری میشوند و لایه های فوقانی پوست دچار خراش جزئی میشوند و بعد از آن مکش انجام میشود که باعث جمع شدن کریستال‌ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول‌های فیبروبلاست و نتیجتاً، ترمیم و طراوت پوست می‌گردد.

هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن هم از روش هایی بر پایه میکرودرم است که بدون کریستال و با استفاده از واترجت ها ، لایه های بیرونی و سلول های مرده پوست را از بین میبرد و یک بافت ظریف و نرم و صاف را باقی میگذارد و همچنین برای انواع پوست های سفت و نرم و چرب و خشک ناسب است.

از کاربرد های این روش نوین میتوان به خطوط و چین و چروک‌های پوست ، آسیب‌های ناشی از آفتاب ، ، کم‌آبی و خشکی پوست ، پوست‌های چرب یا خشک ، منافذ پوستی بسته شده یا بزرگ ، پوست‌های مستعد آکنه و جوش ، لکه‌های قهوه‌ای ، اسکار و جای زخم و خونرسانی ضعیف پوستیاشاره کرد.

در این درمان از یک نازل دستی که با محلول و اکسیژن پر شده، استفاده میشود. این محلول بسته به شرایط پوست انتخاب می شود. نازل سلول های مرده و لایه های مرده را بدون تحریک پوست و درد از بین می برد و در حین درمان سرم و اکسیژن بیشتری به پوست انتقال میدهد.

همچنین با تزریق تخصصی اسید هیالورونیک ، پپتیدها ، آنتی اکسیدان ها و ویتامین Cباعث بهبود رنگ و بافت پوست می شود.

این نوع درمان دارای 6 مرحله زیر میباشد :

 1. چین و چروک‌های سطحی و ظریف
 2. شل شدن پوست
 3. ناهماهنگی در رنگ پوست
 4. ناهماهنگی در بافت پوست
 5. خال‌ها و ضایعات قهوه‌ای رنگ ناشی از افزایش سن
 6. لکه‌های تیره‌ای که بعد از درمان آکنه به جا می‌مانند
 7. جای زخم یا اسکار
 8. ملاسما

 

میکرودرم ابریژن برای جای جوش و آکنه و آبله مرغان

میکرودرم ابریژن برای لک پوست صورت

از میکرودرم هم مانند مزونیدلینگ نه تنها برای جوانسازی پوست بلکه برای پاکسازی پوست از هر مشکلی هم استفاده میشود و میتوان انواع لک های پوستی ، جوش آکنه و حتی جای آبله مرغان هم استفاده کرد و نتیجه مثبت گرفت.

درمان جای جوش و اسکار و آکنه و آبله مرغان با این روش قابل درمان است و تعداد جلسات و زمان کار هم بستگی به عمق و نوع مشکل پوستی دارد که این روش میتواند با افزایش غلظت کلاژن پوست تمامی لکه ها را محو کند و پوستی شاداب و صاف به شما هدیه دهد.

همچنین برای از بین بردن جوش های سرسیاه و جوش های جوانی هم میتوانید از این روش درمانی مطمئن استفاده کنید و بعد از آن پوستی صاف و درخشان داشته باشید.

اگر از به هر پزشک پوست و مویی مراجعه کرده اید و هر نوع دارویی را مصرف کرده اید اما نتیجه نگرفته اید ، ما این روش را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

میکرودرم ابریژن برای درمان جای زخم و اسکار و بخیه

میکرودرم یک درمان پوستی بسیار محبوب است کهبا ویزگی هایی که دارد میتواند مشکلات پوستی مختلف مانند جای زخم و بخیه و اسکار را از بین ببرد.

تعداد جلسات و زمان جلسات این روش برای این نوع درمان ها بستگی به نوع و عمق دارد که ممکن است زمان این جلسات به 1 ساعت در هر جلسه هم برسد.

در صورتی که دارای جای زخم ، جای بخیه ، جای آبله مرغان و حتی جای سوختگی روی پوست صورت یا بدن خود دارید میتوانید از این روش به تنهایی و یا همراه با پانچ کردن نتیجه ایده آلتان را دریافت کنید که معمولا برای این نوع درمان ها بین 2 تا 5 جلسه نیاز است.

این نوع درمان برای تمام افراد مناسب است و برای جوانان هم نتایج بهتر و سریعتری دارد اما در برخی موارد مشکل پوستی به قدری عمیق است که پزشک متخصص روش و درمان دیگری را به شما پیشنهاد میکند و به هیمن علت همیشه تاکید میکنیم به بهترین کلینیک مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

درمان ترک پوستی با میکرودرم ابریژن

ترک های پوستی معمولا ترک هایی روی پوست هستند که به علت چاقی و یا لاغری ناگهانی و حتی به علت زایمان روی پوست ایجاد میشوند که البته نمیتوان از هر روشی برای درمان آنها استفاده کرد.

نکته بسیار جالب در استفاده از میکرودرم تأثیر آن در جذب و نفوذ مواد دارویی است به‌طوری‌که در بررسی‌ها نشان داده‌شده که انجام میکرودرم توانسته است نفوذ ویتامین سی را در افراد تا ۲۰ برابر افزایش دهد لذا می‌توان نتیجه گرفت در مواردی که بیمار نیاز به استفاده دارویی برای رفع مشکل خود دارد استفاده از میکرودرم می‌تواند دوره درمان را کوتاه‌تر کرده و اثربخشی را زیاد کند.

لازم به ذکر است که این روش در برخی افراد کاملا ترک های پوستی را از بین میبرد و در برخی افراد فقط این لکه ها کمرنگ تر میشوند.

 

کاربرد های میکرو درم ابریژن

میکرودرم ابریژن جای جوش

همانطور که گفته شد بیشترین کاربرد و هدف اصلی این روش جوانسازی و شاداب کردن پوست و از بین بردن مشکلات سطحی پوست میباشد که برای این کار به یک یا چند جلسه در هفته انجام نیاز میباشد که بستگی به نوع و عمق مشکل پوست و نوع پوست ، با نظر متخصص مشخص میشود.

نکته مهم در این خدمات عدم تغییر رنگ پوست به تیرگی است و همچنین اگر متقاضی بخواهد نتیجه سریعتری بگیرد ، میتواند از سایر خدمات لیزری هم استفاده کند.

از دیگر کاربرد های این روش موثر میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

بازسازی و پاکسازی پوست

یکی از اثرات مفید میکرودرم ابریژن، تحریک فعالیت بازسازی طبیعی پوست بدن و افزایش جریان خون در نواحی مورد نظر پوست و در نتیجه داشتن پوستی جوان و شاداب و صاف میباشد.

درمان لک های ناشی از پیری یا آفتاب

لک ها و چین و چروک و خطوطی هستند که دلیل ایجاد آنها افزایش سن و کاهش کلاژن سازی پوست است.

همچنین لک هایی روی پوست برخی افراد ایجاد میشوند که به خاطر قرار گرفتن مستقیم و زیاد آنها در مقابل تابش مستقیم نور خورشید است.

تمامی این لکه ها با این روش محو میشوند و بررسی های اخیر نشان داده است که افزایش ۲۰ برابری نفوذ ویتامین C پس از یک جلسه درمان نتایج را سریعتر و بهتر میکند.

کوچک کردن و بستن منافذ پوست

باز شدن منافذ پوست و مشخص شدن آنها روی صورت افراد ، میتواند باعث کاهش زیبایی و اعتماد به نفس افراد مختلف شود که این مشکل معمولا روی بینی یا گونه خانم های بالای 27 سال رخ میدهد.

بعد از چند جلسه انجام میکرودرم ، با شروع بافت سازی و محکم شدن پوست ، منافذ پوست کوچک و تنگ میشوند و دیگر با چشم قابل دیدن نخواهند بود.

از بین بردن چروک گردن ، جوش سرسیاه و تاتو و خالکوبی

تاتو و خالکوبی از مواردی هستند ک شاید فکر کنید اصلا از بین نمیروند اما یکی از کاربرد های میکرودرم ، از بین بردن تاتو و خالکوبی در اندازه های متفاوت است.

چین و چروک روی قسمت های مختلف بدن و همچنین جوش های سرسیاه و کک و مک از مشکلاتی هستند که افراد زیادی دچار آنها میشوند و به دنبال راه هایی برای محو کردن آنها هستند.

پیشنهاد میکنیم هزینه های زیاد برای دارو و کرم و قرص های مختلف برای از بین بردن این موارد ، هزینه های مورد نظر را صرف انجام روش هایی مانند میکرو درم ابریژن یا لیزر فوتونا کنید و از شر این مشکلات پوستی خلاص شوید.

درخشان و روشن کردن پوست

افراد زیادی مخصوصا خانم ها برای جذابیت بیشتر صورتشان از کرم ها و ماسک های مختلف استفاده میکنند که بعد از مدت زمان زیاد ، تاثیرات کمی میگذارند ، اما با این روش میتوانید در چند جلسه صورتی صاف و براق داشته باشید.

افزایش تراکم پوست

با از دست دادن قوام و خاصیت کشسانی، پوس با افزایش سن نازک تر می شود. در تحقیقاتی که توسط دکترها Rubin و Greenbaum انجام شده، آنها مشاهده کردند که پس از یکسری جلسات درمانی به وسیله میکرودرم ابریژن، قطر اپیدرم بیشتر شده و پوست ضخیم تر می شود.

کمتر شدن مشکلات پوست های چرب

پوست های چرب ، خشن و ضخیم به نظر میرسند و سطح آنها براق است و جای خوبی برای تجمع سلول های مرده و ایجاد جوش های مختلف هستند.

میکرو درم ابریژن با تنظیم ترشح سبوم و پاکسازی پوست راه حل مؤثری در حل مشکلات مربوط به پوست چرب می باشد.

افزایش تولید کلاژن در پوست

یکی از فواید مهم میکرودرم ابریژن تحریک تولید مجدد کلاژن است.

این پروتئین به پوست قوام و انعطاف پذیری می دهد، اما، با افزایش سن کاهش میزان آن سبب چین و چروک و افتادگی پوست می شود.

 

مزایا و فواید استفاده از خدمات میکرودرم ابریژن

⭐ میکرودرم ابریژن منافذ باز و سلول های مرده پوست را از بین برده و یک لایه پوست جدید و لطیف جایگزین آن میکند.

⭐ با توجه به تحریک شدن پوست، میزان تولید کلاژن افزایش یافته و به مرور زمان چین و چروک ها هم کمتر می شوند.

⭐ بدون درد و بدون نیاز به بی حسی موضعی

⭐ مناسب برای انواع پوست

⭐ کم رنگ کردن و از بین بردن مشکلات پوستی

⭐ ایمن و مطمئن

⭐ بدون نیاز به استراحت و دوره نقاهت

 

معایب و عوارض میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن پودری

اگر سایر روش های زیبایی و جواسنازی پوست را تجربه کرده باشید حتما میدانید که تمامی این روش های دارای یک سری عوارض جانبی و مشکلاتی هستند که در صورتی که نکات قبل و بعد از عمل را رعایت کنید ، میتوانید یا این موارد را به حداقل برسانید و یا کاملا آنها را از بین ببرید.

حالا برخی از این عوارض جانبی عبارتند از :

 • ورم پوست
 • قرمزی پوست مشابه با آفتاب سوختگی
 • کبودی
 • احساس سوختگی یا سوزن سوزن شدن پوست
 • افزایش حساسیت به آفتاب
 • کبودی جزئی
 • احتمال خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست
 • سوزش و حساسیت پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • تحریک خفیف پوستی
 • حساس شدن پوست به لمس

لازم به ذکر است که تمامی این عوارض موقت هستند و در صورت از بین نرفتن آنها حتما به پزشک مورد نظر مراجعه کنید.

همچنین این عوارض بسیار نادر هستند و ممکن است به خاطر شرایط بدن و پوست شما و یا بی تجربگی متخصص ایجاد شوند و به همین علت بهتر است برای استفاده از این خدمات به کلینیک های زیبایی معتبر که دارای متخصصانی کاربلد و با تجربه هستند مراجعه کنید.

کلینیک زیبایی لیزر درخشان آماده خدمت رسانی در زمینه جوانسازی پوست و لیزر موهای زائد میباشد.

 

نکات و مراقبت های قبل از میکرودرم ابریژن

از آنجایی که این روش بی خطر و کم تهاجمی و ایمن است نیازی به رعایت نکات سفت و سخت ندارد اما بالاخره نکاتی هستند که باید رعایت کنید که مهم ترین آنها ین است که قبل از هر اقدامی مشورت های لازم را انجام دهید و کلینیک و متخصص معتبری را پیدا کنید.

برخی از مراقبت های قبل از درمان عبارتند از :

 1. حداقل تا یک هفته پیش از درمان آفتاب نگرید
 2. سولاریوم نروید و از کرم‌های برنزه کننده هم استفاده نکنید
 3. از کرم‌ها و ماسک‌های صورت لایه بردار تا سه روز قبل از جلسه درمانی نباید استفاده کنید.
 4. در مورد حساسیت های پوستی خود با پزشک صحبت کرده و او را در جریان هرآنچه که تا کنون برای پوست خود انجام داده اید، قرار دهید.
 5. قبل از انجام میکرودرم ابریژن حتما با پزشک خود صحبت کرده و در مورد نتیجه از او سوال کنید. برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی کافی، این روش را انتخاب کرده و در نهایت از نتیجه رضایت ندارند. چرا که از همان ابتدا این عمل زیبایی روش درستی برای رفع مشکل پوستیشان نبوده است.
 6. با متخصص مورد نظر در مورد مواد آرایشی و روش های زیبایی که استفاده می کنید ، جراحی های زیبایی که انجام داده اید و حساسیت ها و بیماری هایی که دارید مشورت کنید.
 7. تا ۱۰ روز قبل از لایه برداری نباید از داروی راکوتان (ضد آکنه) استفاده شده باشد (در لایه برداری متوسط تا عمیق).
 8. از یک هفته تا ۱۰ روز قبل از میکرو درم ابریژن نباید از کرم های لایه برد ار استفاده شود.
 9. از دو هفته قبل از میکرودرم ابریژن نباید از کرم های موبر یا موم استفاده شود.
 10. به مدت ۲ هفته قبل از میکرودرم ابریژن نباید هیچ درمانی با لیزر در محل مورد نظر انجام شود.
 11. از 2 هفته قبل از میکرودرم نباید از داروهای رتین A، تازوارک، رنووا یا دیفرین استفاده شود.
 12. از یک ماه قبل از میکرودرم باید از هرگونه برنزه کردن پوست ناحیه درمان خودداری کرد.
 13. داروهای رقیق کننده خون قبل از میکرودرم ابریژن باید قطع شوند.
 14. از دو هفته قبل از میکرو درم ابریژن نباید کلاژن در محل مورد نظر تزریق شده باشد.
 15. از یک هفته قبل از میکرودرم  صورت، نباید توکسین بوتولینوم تزریق شده باشد.

همچنین قبل از ارائه خدمات سوالات باید حتما سوالات زیر از شما پرسیده شوند و جواب دقیق بدهید :

❓ آخرین مصرف آکوتان

❓ وجود عفونت با هرپس در محل درمان

❓ داشتن آلرژی مثبت به هر دارو

❓ داشتن سیستم ایمنی ضعیف

❓ آخرین روش های زیبایی و لیزری استفاده شده.

 

میکرودرم ابریژن چگونه انجام میشود؟

میکرودرم ابریژن چیست؟

جوانسازی پوست با میکرودرم هم توسط متخصصان کلینیک های زیبایی ، هم توسط برخی آرایشگران و کارشناسان و هم توسط افراد معمولی همراه با پکیج های مربوطه انجام میشود که نتیجه چگونگی انجام در این موارد کاملا متفاوت است.

مثلا ممکن است این روش اصلا برای پوست شما مناسب نباشد که وقتی از این روش بدون مشورت متخصص استفاده کنید هم پول شما هدر میرود و هم ممکن است شاهد عوارض خطرناکی باشید.

این شیوه از درمان غیر تهاجمی است و هیچ نیازی به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان نیست. برای انجام میکرودرم 30 دقیقه الی 1 ساعت زمان نیاز است.

برای انجام میکرودرم ابتدا باید پوست عازیاز هرگونه مواد آرایشی و مواد دیگری باشد تا متخصص کاملا پوست و مشکلات پوست شما را مشاهده کند.

برای انجام میکرودرم ابریژن، فرد روی یک صندلی نشسته و یک ماده مخصوص روی صورت وی اسپری می شود.

سپس یکی از انواع دستگاه ها، در جهت های مختلف روی پوست کشیده شده و بعد از اتمام کار، چند مرطوب کننده بنا به توصیه پزشک، روی پوست زده می شود.

کلینیک زیبایی لیزر درخشان آماده ارائه خدمات میکرودرم و سایر خدمات زیبایی توسط ماهر ترین و با تجربه ترین متخصصان زیبایی ، همراه با بهترین و مجهز ترین دستگاه ها و همچنین بهترین مواد مورد نیاز میباشد که منتظر تماس شما برای انجام هماهنگی ها و مشاورات رایگان میباشد.

 

توصیه ها و مراقبت های بعد از درمان میکرودرم ابریژن

بعد از انجام این روش درمانی پوست کمی قرمز میشود و سوزش پیدا میکند که پزشک دارو هایی را برای درمان تجویز میکند.همچنین برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید پزشک کرم ضد آ،تاب هم تجویز میکند.

درصورتی‌که بعد از 30 دقیقه قرمزی پوست از بین نرفت باید از کرم‌های رفع کننده التهاب که معمولاً اکسید زینک است استفاده شود.

پیشنهاد می‌شود برای رفع التهاب و نتیجه‌گیری بهتر بعد از انجام میکرودرم از کرم‌های مرطوب‌کننده ، ماسک‌های ویتامینه و تقویت‌کننده‌ها استفاده شود؛ زیرا بعد از میکرودرم اثرپذیری‌ این مواد چندین برابر خواهد شد.

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اگر از کرم‌های حاوی AHA و رتینول استفاده می‌کنید، باید تا سه روز قبل و سه روز بعد از انجام میکرودرم مصرف این داروها را قطع کنید.

سایر توصیه ها هم عبارتند از :

🔴 بعد از انجام میکرودرم هیچ محدودیت خاصی وجود نداشته و میتوانید فورا کلیه فعالیت های خود را از سر بگیرید.

🔴 برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن، بهتر است که مرطوب کننده های ملایم استفاده کنید.

🔴 حداقل 1 روز بعد از درمان، از داروهای موضعی استفاده نکنید.

🔴 تا چند هفته بعد از انجام میکرودرم ابریژن، حساسیت پوست بسیار زیاد است. استفاده از کرم ضد آفتاب را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

🔴 تا ۷ روز پس از میکرودرم نباید محل درمان را در برابر آفتاب مستقیم قرار داد یا حمام آفتاب گرفت.

🔴 20 دقیقه قبل از خروج از منزل و در معرض آفتاب قرار گرفتن باید ضد آفتاب ضد UVA و UVB با SPF بیشتر از 30 را بر صورت مالیده و سپس هر 3-2 ساعت یکبار آن را تکرار نمود.

🔴 از شنا کردن در استخرهای کلردار تا ۲۴ ساعت پس از میکرودرم آبریژن باید خودداری کرد.

🔴 تا ۲۴ ساعت باید از ورزش کردن پرهیز شود. زیرا تمرین، سبب ایجاد سوزش در ناحیه درمان شده و باعث قرمز شدن پوست می شود.

🔴 تا ۲۴ ساعت پس از میکرودرم باید از شستشو صورت با صابون خودداری شود.

🔴 از انجام میکاپ تا ۲۴ ساعت خودداری شود.

🔴 تا ۷ روز پس از میکرودرم آبریژن از استفاده از کرم های لایه بردار خودداری شود.

🔴 به مدت ۷ روز پس از لایه بردایر از تراشیدن و اسکراب کردن پوست خودداری شود.

🔴 حتماً از مرطوب کننده های مناسب در طول روز استفاده نموده و از خشک شدن پوست جلوگیری شود.

🔴 بهتر است تا یک هفته پس از لایه برداری با میکرو درم ابریژن برای بیماری که پوست خشک دارد یک جلسه هیدرودرمی پوست انجام شود.

🔴 از رتین A، تازوراک، رنووا یا دیفیرن (داروی ضد آکنه) تا دو هفته بعد از میکرودرم آبریژن استفاده نشود.

🔴 تا ۷ روز از انجام الکترولیز باید خودداری شود.

🔴 آب فراوان نوشیده شود و استراحت کافی باشد.

🔴 از فواید میکرودرم ابریژن می توان به عوارض جانبی و مدت از کار افتادگی جزئی اشاره کرد.

🔴 مکش و لایه برداری ممکن است بسته به حساسیت پوست فرد، باعث ورم و قرمزی جزئی پوست شود.

🔴 پس از استعمال یک مرطوب کننده حاوی SPF ، پوست شما خیلی سریع به وضعیت اولیه خود برمی گردد و می توانید آرایش کنید و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید .

🔴 همانند اغلب روش های غیرتهاجمی، توصیه می شود که قبل از انجام هر گونه فعالیت سنگین پس از انجام میکرودرم ، ۲۴ ساعت صبر کنید.

🔴 همیشه توصیه می شود که در خارج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست شما از اشعه های زیان بار فرابنفش در امان باشد .

🔴 در صورتی که دردی شدید یا طولانی مدتی دارید، یا ورم یا قرمزی در پوست خود احساس می کنید، با پزشک تماس بگیرید تا متوجه شوید این علائم طبیعی است یا نشان دهنده بروز مشکلی است.

 

دستگاه میکرودرم ابریژن

دستگاه میکرودرم سیستمی دارد که با جریان عوای تولید شده به وسیله کمپرسور عمل میکند.

ذرات کریستال با جریان هوا مخلوط شده و از درون لوله استریل که با دست حرکت داده می شود؛ بر روی پوست پاشیده می شود.

کریستال و خرده های سلولی بلافاصله به درون دستگاه مکیده شده و درون محفظۀ دیگری ته نشین می شوند.

قدرت لایه برداری با دستگاه به موارد زیر بستگی دارد :

 1. سرعت جریان هوا
 2. ضخامت پوست بیمار

علاوه بر ساز و کارهای فوق العاده این دستگاه، مکش سطح پوست آن باعث افزایش گردش خون پوست و تحریک ساخت کلاژن نیز می‌گردد.

کیفیت دستگاه میکرودرم ابریژن در لایه برداری صحیح، عدم ایجاد خراش و خونمردگی، کارایی آن در بهبود کک و مک، لک های پوستی، شل شدگی پوست، جوش های سطحی است.

حتی علاوه در منافذ باز، جای جوش و اسکار منوط به عواملی همچون قدرت دستگاه در پاشیدن پودر منظم روی پوست و نیز قدرت مکش دستگاه میکرودرم که منجر به خونمردگی نشود، خواهد بود.

انواع دستگاه میکرو درم ابریژن موارد زیر هستند :

 • دستگاه میکرودرم ترانس دار
 • دستگاه میکرودرم آبی
 • دستگاه میکرودرم قلمی دیاموند
 • دستگاه میکرودرم دکتر درم
 • دستگاه میکرودرم اولتراسونیک
 • دستگاه میکرودرم PMD
 • دستگاه میکرودرم ووگه Vogue
 • دستگاه میکرودرم بخاردار دیاموند
 • و …

 

نتیجه درمان مشکلات پوستی با میکرودرم

میکرودرم ابریژن

روز اول

پوست ممکن است کمی حساس و قرمز شود که کاملا طبیعی است که میتوانید با استفاده مرتب از مرطوب کننده از آنها جلوگیری کنید.

روز دوم و سوم

پوست کمی شادابتر و درخشانتر به نظر میرسد و همچنان باید مرطوب کننده + ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

روز چهارم

برای ماندگاری این نتیجه و بهبود آن بهتر است زیر دوش آب گرم قرار بگیرید ، با یک لیف نرم از پایین به بالا روی پوست بکشید و بعد از آن یک ماسک مرطوب کننده و اکسیژن رسان را به مدت 20 دقیقه روی پوست قرار دهید.

روز پنجم و پس از آن

تمامی لکه های مورد نظر و آزار دهنده از بین میروند و صورتی شاداب و نرم و درخشان خواهید داشت.

برای اینکه همیشه پوستی نرم و صاف داشته باشید از مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

 

ماندگاری استفاده از خدمات میکررودرم ابریژن

اگر آگاهی داشته باشید میدانید که هیچکدام از روش های جوانسازی پوست دائمی نیستند اما اگر نکاتی را برای نگهداری از پوست رعایت کنید و به پوست آسیب نرسانید و همچنین از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید میتوانید روند پیری پوست را عقب بیاندازید.

ماندگاری نتیجه میکرو درم ابریژن موقتی و بین 3 تا 6 ماه است و اگر بیشتر مراقب پوست خود باشید ، این ماندگاری بیشتر خواهد شد.

همچنین میتوانید جلسات ترمیمی را 3 تا 6 ماه یکبار انجام دهید.

 

میکرودرم برای چه کسانی مناسب است؟

هزینه میکرودرم ابریژن

یکی از مهم ترین مزایا و فواید این روش این است که میتواند انواع لکه های پوستی سطحی برای هر تیپ پوستی را از بین ببرد و هدف اصلی آن هم شفاف کردن و شادابی پوست است.

پس اگر یکی از مشکلات پوستی زیر را دارید میتوانید از این روش استفاده کنید :

 • خطوط ریز و چین و چروک
 • لکه های سنی و لکه های قهوه ای
 • منافذ بزرگ و سرسیاه
 • جوش و آکنه
 • از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست
 • افتادگی پوست

 

میکرودرم برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر دارای شرایط زیر هستید بهتر است به سراغ این روش نروید :

 • اگر خالی دارید که در حال رشد، خون ریزی یا تغییرات دیگر است. زیرا این لکه ها ممکن است سرطان پوست باشند.
 • چنانچه در حال حاضر از داروی ضد جوش ایزوترتینوئین استفاده می کنید، یا سابقه ی مصرف آن را دارید. اگر در ۶ ماه گذشته این دارو را مصرف کرده اید، احتمال زیادی وجود دارد که پس از میکرودرم به عوارضی مثل باقی ماندن جای زخم دچار شوید. بنابراین، بهتر است اندکی صبر کنید تا بتوانید میکرودرم ابریژن را انجام دهید.
 • اگر جای زخم روی پوستتان باقی می ماند و به سختی از بین می رود.
 • افرادی که تبخال و یا زگیل در صورت خود دارند.
 • افرادی که در حین رادیوتراپی گردن هستند.
 • بیمارانی که در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی هستند.
 • افرادی که جراحی صورت در 2 ماه اخیر انجام داده باشند.
 • همچنین میکرودرم برای کسانیکه طی 12 ماه اخیر اکوتان مصرف کرده اندیا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

 

تفاوت میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ

میکرودرم تا حدودی شبیه روش میکرونیدلینگ عمل میکند و کاربرد های یکسانی هم دارد اما تفاوت هایی نیز دارند که ما در جدول زیر این دو روش را مقایسه کرده ایم :

جدول مقایسه میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ
  میکرودرم ابریژن میکرونیدلینگ
اثر لایه‌برداری تحریک کلاژن سازی
هزینه کمتر بیشتر
کاربرد خطوط و چروک‌های سطحی، لکه‌های پوستی و جای زخم خطوط و چروک‌های سطحی، لکه‌ها، اسکارها و ترک‌های پوستی
نامناسب برای خانم‌های باردار و شیرده، پوست آفتاب‌سوخته، بیماری‌های التهابی یا آلرژیک پوستی، افراد مبتلا به دیابت
پیش از درمان پرهیز از برنزه کردن، لایه برداری پوست ، رتینوئیدها، شوینده‌های روغنی و لوسیون‌ها پرهیز از برنزه کردن، لایه برداری پوست، رتینوئیدها، شوینده‌های قوی – استفاده از کرم بی‌حسی پیش از جلسه درمانی
بعد از درمان کمپرس سرد، کرم آلوئه ورا کمپرس سرد، کرم آلوئه ورا، لوسیون آنتی‌باکتریال، داروهای ضدالتهابی

 

هزینه درمان میکرودرم ابریژن

در ابتدا لازم است بگوییم که این روش جزو خدمات زیبایی است و جزو خدمات درمانی حساب نمیشود و در نتیجه بیمه هیچ هزینه ای را قبول نخواهد کرد.

همچنین تمامی عمل های زیبایی نسبت به شرایطی که دارند قیمت های متفاوتی هم دارند و این قیمت ها برای تمام افراد یکسان نیست.

هزینه این خدمات در جلسه مشاوره و بعد از معاینه متخصص به شما اعلام میشود اما باید گفت که موارد زیر روی قیمت میکرو درم ابریژن تاثیر میگذارند :

 • مرکز درمان
 • پزشک
 • نوع روش انتخابی
 • نوع آسیب پوستی
 • تعداد جلسات مورد نیاز

در صورت نیاز به مشاوره رایگان ، گرفتن پاسخ سوالات خود ، آگاهی از قیمت ها و همچنین رزرو وقت میتوانید با شماره های ما تماس بگیرید.


 • نحوه انجام میکرودرم ابریژن چگونه است؟

  در این روش با استفاده از یک وسیله مخصوص یک ماده به ضرر به نام کریستال های آلومینیوم اکسید بروی پوست پاشیده می شود که کریستال های موجود در این ماده بی ضرر با سابیده شدن بروی پوست باعث از بین رفتن بافت های مرده پوست و جدا شدن این سلول ها از پوست می شوند و در نتیجه این امر پوست صورت ترمیم می شود و ظاهر زیبایی در پوست صورت ایجاد می شود.

 • میکرودرم ابریژن برای چه کسانی مناسب نیست؟

  عده ای هم هستند که نباید این عمل را انجام دهند. چرا که یک خطر مهم در این رابطه، وجود دارد. اینکه عفونت زیر پوستی از یک قسمت از پوست شما به بخش دیگری گسترش یابد. بنابراین اگر عفونت پوستی مثل (زرد زخم) و یا زگیل، تب‌خال و عفونت‌های ویروسی داشته باشید شما نباید این عمل را انجام دهید. این عمل، بعضی مواقع می تواند شرایط دیگری مانند شعله ور شدن روزاسه را هم ایجاد کند.

 • چند جلسه درمان لازم است؟

  در ابتدا ۵ تا ۸ جلسه درمانی که بین ۷ تا ۱۰ روز فاصله دارند برای اکثر افراد توصیه می شود.  جای زخم آکنه و یا تغییر رنگ ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشد.  درمان های نگهداری ماهانه هر ۲ یا ۳ ماه ممکن است برای حفظ نتایج لازم باشد.

 • آیا میکرودرم ابریژن ایمن است؟

  میکرودرم ابریژن یک روش ایمن و معمول است.  بر خلاف لیزر شدن مجدد لیزر یا لایه برداری شیمیایی ، این روش آسیب زا نیست و بنابراین هیچ خرابی برای بهبود و بهبودی وجود ندارد.

 • آیا میکرودرم ابریژن عوارضی دارد؟

  در صورتی که میکرودرم عمیق انجام شود در پوست های تیره می تواند موجب ایجاد لک و تیرگی شود . در انتخاب متخصص پوست خود دقت نمایید تا میکرودرم ابریژن به بهترین نحو ممکن انجام شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید