X

آشنایی با روش های از بین بردن تاتو و خالکوبی

آشنایی با روش های از بین بردن تاتو

از بین بردن تاتو ابرو و یا خالکوبی صورت و بدن راه های مختلفی دارد که برخی از آنها خانگی و برخی دیگر تخصصی و کلینیکی هستند. لیزر کیوسوئیچ، لیزر ان دی یاگ، لیزر آر اف سرجیکال، درم ابریژن و لایه برداری پوست و ... از موثرترین روش های از بین بردن تاتو و خالکوبی هستند.

لیزر درخشان
لیزر درخشان

ممکن است شما نیز از تاتوی دائمی خود خسته شده و یا به دلیل از بین رفتن رنگ و طرح آن، تصمیم به پاک کردن تاتوی خود گرفته باشید. روش‌های از بین بردن تاتو بسیار متنوع هستند و هر یک از آن‌ها نتایج متفاوتی به دنبال خواهند داشت؛ به همین دلیل انتخاب یک روش مناسب برای ریموو کردن تاتو کار بسیار دشواری است.

برای آشنایی با انواع روش‌های از بین بردن خالکوبی و عوارض هر یک از این روش‌ها، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت کلینیک لیزر درخشان را تا انتها مطالعه نمایید تا بتوانید بهترین روش را برای پاک کردن تاتوی خود انتخاب کنید.

 

آشنایی با روش‌های از بین بردن تاتو

از بین بردن خالکوبی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هرکدام مزایا و عوارض خاص خود را دارند. در ادامه روش‌هایی که برای از بین بردن تاتو استفاده می‌شود را برای شما بیان خواهیم کرد.

 

روش اول: استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو

رایج‌ ترین و بهترین روش از بین بردن تاتو، استفاده از لیزر است که از روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود. اشعه لیزر بدون آسیب رساندن به سلول‌های بدن، رنگدانه‌های موجود در زیر پوست را به تکه‌های کوچک‌ تر تبدیل می‌کند تا بدن بتواند این ذرات کوچک را جذب کرده و از بین ببرد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای پاک کردن تاتو با لیزر، به اندازه و رنگ تاتو بستگی دارد که می‌تواند از 1 تا 10 جلسه طول بکشد اما به طور معمول 7 تا 10 جلسه برای پاک کردن لیزر نیاز است و بین هر جلسه باید 6 تا 8 هفته فاصله وجود داشته باشد.

پاک کردن تاتو با لیزر به دو روش انجام می‌شود :

 • روش سنتی کیوسوئیچ (Q-switched): لیزر کیوسوئیچ یک روش قدیمی برای پاک کردن تاتو محسوب می‌شود که با ارسال انرژی و گرم کردن سلول‌ها باعث از بین رفتن جوهر موجود در زیر پوست می‌شود. اگر تاتو مورد نظر قدیمی بوده و یا کمرنگ شده باشد، به تعداد جلسات کمتری برای از بین بردن آن نیاز است.
 • روش مدرن ان دی یاگ (Nd:YAG): در این روش احتمال تغییر رنگ پوست کمتر از استفاده از لیزر کیوسوئیچ است.

عوارض استفاده از لیزر برای پاک کردن خالکوبی

 • تاول زدن
 • خارش
 • ایجاد جای زخم
 • پوسته پوسته شدن
 • هیپرپیگمانتاسیون
 • هیپرپیگمانتاسیون
 • ورم و التهاب

پاک کردن تاتو با لیزر

 

روش دوم: استفاده از جراحی برای از بین بردن تاتو

نام این روش آر اف سرجیکال (RF surgical) است که برای از بین بردن تاتو، ابتدا با جراجراحی پوست ناحیه مورد نظر برداشته شده و سپس دو لبه پوست به یکدیگر بخیه زده می‌شود تا ناحیه زخم ترمیم شود. استفاده از این روش به مهارت جراح و اندازه تتو بستگی دارد.

عوارض استفاده از جراحی برای از بین بردن تاتو

 • ایجاد جای زخم و بخیه
 • به وجود آمدن گوشت اضافی
 • نیاز به گذراندن دوره نقاهت طولانی مدت

از بین بردن خالکوبی با آر اف سرجیکال

 

روش سوم: پاک کردن تاتو با درم ابریژن

در روش درم ابریژن، پوست ناحیه دارای تاتو به وسیله دستگاه تراشیده شده و تاتو از بین می‌رود. این روش از سایر روش‌ها عوارض بیشتری دارد.

عوارض پاک کردن تاتو با درم ابریژن

 • هیپرپیگمانتاسیون
 • عفونت ناحیه تراشیده شده
 • پاک نشدن کامل تاتو
 • ایجاد جای زخم

میکرودرم ابریژن از این خدمات میباشد که تاتو و خالکوبی را کاملا محو و ریموو میکند.

از بین بردن تاتو و خالکوبی با درم ابریژن

 

روش چهارم: از بین بردن تاتو با لایه برداری

در این روش، از اسید تری‌کلرواستیک (TCA) برای لایه‌ برداری پوست و از بین بردن خالکوبی استفاده می‌شود. TCA یک اسید ملایم است که می‌تواند لایه‌های بیرونی پوست را به همراه جوهر تاتو از بین ببرد.

زخم ایجاد شده توسط این روش به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد و باید روزانه با آب و صابون شستشو داده شود. همچنین برای جلوگیری از ورود میکروب به زخم و بروز عفونت، باید از پماد آنتی‌بیوتیک و پانسمان استفاده نمایید.

عوارض از بین بردن تاتو با لایه برداری

 • درد خفیف
 • ایجاد زخم

از بین بردن تاتو با لایه برداری

 

روش پنجم: استفاده از نور پالس شدید (Intense Pulsed Light) برای از بین بردن تاتو

این روش باعث شکستن رنگدانه‌های رنگی تاتو در زیر پوست شده و اپیدرم را از بین می‌برد. پس از مدتی ناحیه از بین رفته با لایه جدید ترمیم می‌شودو این روش از لیزر درمانی درد کمتری دارد اما در پوست‌های تیره به خوبی جواب نمی‌دهد و نسبت به لیزر درمانی هزینه بالاتری دارد.

از بین بردن تاتو و خالکوبی با نور پالس شدید

 

روش ششم: روش کرایو سرجری (Cryosurgery) برای پاک کردن تاتو

کاربرد اصلی این روش از بین بردن زگیل و درمان سرطان پوست است، اما در برخی موارد از آن برای از بین بردن تاتو نیز استفاده می‌شود. در این روش ناحیه‌ای از پوست که تاتو قرار دارد را در دمای بسیار سرد، با یک اسپری عامل انجماد مانند نیتروژن مایع منجمد می‌کنند. پس از یخ زدگی ناحیه مورد نظر به کمک روش درم ابریژن این ناحیه تراشیده می‌شود. این روش بر روی رنگدانه‌های زرد و سبز تاثیرگذار نیست.

عوارض روش کرایو سرجری برای پاک کردن تاتو

 • آسیب به بافت پوست
 • درد بسیار زیاد

از بین بردن خالکوبی با کرایو سرجری

 

معرفی کلینیک لیزر درخشان به عنوان بهترین مرکز برای از بین بردن تاتو

همانطور که گفتیم بهترین روش برای از بین بردن تاتو، لیزر درمانی است و سایر روش‌ها عوارض خطرناکی را به همراه دارند. کلینیک لیزر درخشان با داشتن مدرن‌ترین دستگاه‌های لیزر درمانی، بهترین و مطمئن‌ترین انتخاب برای پاک کردن خالکوبی محسوب می‌شود.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه لیزر درمانی برای از بین بردن تاتو و خالکوبی به سایت کلینیک لیزر درخشان مراجعه کرده و با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید